Jedinou výjimkou je Jičínsko, kde přibylo o 91 lidí více, než se odtud odstěhovalo. Vyplývá to z dat, která shromáždil Český statistický úřad.

Nejčastěji míří do Prahy a Pardubic

Největší pohyb obyvatel ve zmíněném období zaznamenala krajská metropole a její okolí. Z Hradecka se za dvanáct let odstěhovalo více než 26 tisíc lidí, těch, kteří se přistěhovali, bylo však o 1055 méně. Přitom na sousedním Pardubicku je situace zcela opačná. Vystěhovalo se odtud sice 24 tisíc lidí, ale těch, kteří se přistěhovali, bylo téměř o čtyři tisíce víc.

A právě na Pardubicko se z Hradecka odstěhovalo nejvíce obyvatel - celkem 4619 lidí. Velký zájem byl také o přesídlení do Prahy, kam zamířilo 4330 lidí. Po dvou tisícovkách se odstěhovalo z Hradecka do ostatních okresů v kraji.

Z 25 tisíc lidí, kteří se na Hradecko přistěhovali, byly asi tři tisíce z Pardubicka, o něco méně jich přišlo z Náchodska a z Prahy.

Celý kraj za 12 let opustilo 56 tisíc lidí, přistěhovalo se asi 48 tisíc. „Migrace přitom ovlivňuje počet obyvatel výrazněji než počty narozených a zemřelých,“ upozorňují statistici. Do vývoje stěhování podle odborníků výrazně zasáhla například nedávná ekonomická krize, ale jinak se Češi stěhují hlavně z rodinných důvodů. Ochota měnit bydliště kvůli práci prý není příliš velká.

Nejvíc lidí ubylo Náchodsku

V kraji nejvíce obyvatel ubylo Náchodsku. V letech 2005 až 2017 se z něj odstěhovalo 15 451 lidí, ale nově jich přišlo o 3295 méně. Lidé nejčastěji odcházeli na Trutnovsko, Hradecko a do Prahy, naopak Náchodsko si jako nové místo pro život si vybírali nejvíce lidé z Trutnovska, Hradecka a Rychnovska.

Z Trutnovska se ve sledovaném období odstěhovalo více lidí než z Náchodska. K odchodu z okresu se rozhodlo 17 233 obyvatel, celkem 14 706 se sem přistěhovalo. Trutnovsku kvůli tomu ubylo asi dva a půl tisíce lidí. Nejvíce odchozích směřovalo do Prahy, na Náchodsko a na Hradecko, ale ze stejných oblastí sem také lidé nejčastěji přicházeli.

Na Rychnovsku bude lidí přibývat

Rychnovsko se v posledních letech může chlubit velmi nízkou nezaměstnaností, ale i zde lidí ubylo kvůli stěhování. Nebylo jich však tolik co jinde - úbytek činí 874 obyvatel. Z okresu během dvanácti let odešlo podle údajů Českého statistického úřadu 11 248 lidí, jiných 10 374 se přistěhovalo. Za svůj nový domov si lidé vybírali nejčastěji sousední Hradecko a Náchodsko, ale také Prahu.

S úbytkem obyvatel v této oblasti je však zřejmě konec. Skutečnost, že v okrese je nyní dostatek pracovních příležitostí, se odrazila i v migraci - předloni na Rychnovsku přibylo díky stěhování 2,2 procenta obyvatel.

Jedinou částí kraje, kde - i když jen nepatrně – během dvanácti let počet lidí, kteří se přistěhovali, převýšil počet těch, kteří se odstěhovali, je Jičínsko. Přibylo zde 14 036 nových obyvatel, 13 945 si našlo bydlení jinde.