Občané z lokality Skála nesouhlasí se záměrem města zahájit v bývalém vojenském prostoru, který má v majetku, provoz mobilní drtičky. Podepsali proto sedmistránkovou petici proti zřízení recyklačního střediska, kterou včera podali na kosteleckém městském úřadu. Starostka Ivana Červinková tvrdí, že to je předčasné jednání, protože firma ještě nemá ani územní rozhodnutí.

Důvody petice

Hlavními důvody, proč Kostelečtí odmítají aktivitu speciálně zřízené firmy Šumbor Kostelec nad Orlicí, je ochrana lesa a životního prostředí, transport těžkých vozidel přes celé město, nevyhovující silnice II. a III. třídy, ale i narušení klidu v zastavěné části města, kde jsou místy domy vzdálené jen pět metrů od silnice. „Spoluobčané mají strach i o bezpečnost dětí,“ doplnil autor petice Mariusz Tarkowski.

Podpora záměru?

Jak doplnila další z iniciátorů petice Renata Čermáková, na nedávném setkání spoluobčanů se zástupci města v Základní škole na Skále se zeptali na drtičku. „Starostka Ivana Červinková nám tehdy sdělila, že to není schválené a že se k tomu budeme moci vyjádřit. Většinu z nás tím tehdy uklidnila, ale firma s recyklací již počítá,“ míní. To povrdil i Petr Zakouřil ze Skály, který se v petici angažuje. „Oslovený zástupce firmy Šumbor Kostelec n. O. Luděk Šitina potvrdil, že v červnu či v červenci má být provoz recyklačního střediska zahájen,“ argumentoval.

Kostelecká starostka tvrdí, že všechny zmíněné úvahy jsou předčasné. Iniciativa mobilního recyklačního zařízení je na počátku a ještě ani není podaná žádost o územní rozhodnutí na stavebním odboru. „To se však stane a potom se budou moci občané vyjádřit. Musíme si však uvědomit, že jako město se dlouhá léta potýkáme s problémem černých skládek a tímto by se mohl částečně vyřešit. Chceme občanům nabídnout dostupné místo, které se nakonec zalesní,“ reagovala včera starostka, jež vyjádření firmy chápe, protože o zmíněný podnikatelský záměr usiluje již léta.

Ivana Červinková v případě spuštění provozu recyklační stanice připouští i zhoustnutí provozu ve městě. „Každá mince má dvě strany. Nevěřím však, že by došlo k výraznému nárůstu o desítky těžkých náklaďáků. Šlo by například i o malé stavebníky,“ dodala k recyklaci kostelecká starostka.