Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé zbrojí. Stoupá zájem o volně prodejné zbraně

Rychnovsko – Zájem o zbraně v Česku stoupá a přibývá i žadatelů o zbrojní průkaz. Podmínky jeho držení byly nedávno upraveny. Proč se Češi ozbrojují a jak to je na Rychnovsku?

12.12.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

„Zatím jsem ani sám osobně nezaznamenal vyšší zájem. Hovořím ale za okres Rychnov nad Kněžnou," prozradil Petr Kopecký, komisař odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Policie České republiky.

Problémem, na který upozorňuje řada odborníků, však je zvyšující zájem o zbraně, na které nepotřebuje jejich držitel žádné oprávnění. Jedná se například o plynové pistole.

„Nemohu mluvit za policisty zařazené na základních útvarech, kteří by právě mohly přijít do styku s těmito zbraněmi. Jako odborníkovi se mi nelíbí, že plynovky jsou mnohokrát přesné kopie skutečných střelných zbraní," řekl komisař. Lidé si pořizují častěji i nože, teleskopické tyče nebo pepřové spreje.

Prodejci zbraní napříč celou republikou se shodují, že zvýšený zájem začal s příchodem migrační krize.

„Žadatelé neuvádějí konkrétní důvody, proč chtějí zbrojní průkaz, prostě si zvolí tu konkrétní skupinu zbrojního průkazu, kterou chtějí, ale většinou se jedná o kombinace skupin," poznamenává komisař Kopecký.

Kupříkladu myslivec chce zbrojní průkaz pro skupinu C, ale protože chodí na střelnici, zvolí si i skupinu B a většinou si ještě k této skupině přidá i skupinu E k ochraně života, zdraví a majetku.

„To však neznamená, že si takový člověk hned koupí nějakou zbraň k obranným účelům. Zažádat si můžete o všechny skupiny, ale také jen o jednu. Vše opravdu záleží na daném člověku. Nevím, že by v poslední době přišel na naše pracoviště žadatel, který by se konkrétně bál o svou bezpečnost," říká komisař Petr Kopecký.

Podle jednatele kostelecké firmy zabývající se zbraněmi Martina Luňáčka je důvod pořízení různý. Někdo zbraně sbírá, někdo s nimi zase provozuje sportovní střelbu, velice častou skupinou zákazníků jsou dle slov odborníka myslivci používající zbraň pro výkon práva myslivosti. Pak je tu také skupina lidí, kteří si zbraň pořizují za účelem ochrany života, zdraví a majetku.
Martin Luňáček prozrazuje, že vzrostl zájem hlavně o volně prodejné zbraně na občanský průkaz. Jejich prodej se prakticky zdvojnásobil. U zbraní na zbrojní průkaz ale zvýšený zájem firma neeviduje, lidé se spíše ptají.

„Rozhodně se v souvislosti s děním ve světě o zbraních více hovoří. Bohužel je to většinou v médiích a bohužel se zde uvádí spousta omylů a polopravd. Zejména navrhované restrikce jsou namířeny především proti legálním držitelům zbraní, ale i lidem vlastnícím například airsoftové zbraně (v podstatě hračky). Opravdový problém (černý trh se zbraněmi) to absolutně neřeší," dodává Martin Luňáček.

Největší zájem o zbrojní průkaz projevují muži, ale žadatelkami jsou i ženy. „Nelze jednoznačně sdělit věkový rozsah žadatelů, protože to je různé, přicházejí starší, ale i mladší ročníky," popisuje komisař Petr Kopecký.

Základem všeho je zkouška z odborné způsobilosti. Délka čekací doby se tedy podle komisaře odhaduje jen těžko.. „Žadatel, který podá přihlášku, je vyrozuměn o termínu zkoušky zpravidla zhruba dva měsíce až čtvrt roku před zkouškou. Záleží na počtu uchazečů v konkrétním měsíci – ke zkoušce může jít i dříve. Pokud úspěšně vykoná zkoušku, dostane osvědčení, které má platnost jednoho roku, kdy může zažádat o zbrojní průkaz," vysvětluje Petr Kopecký. Pokud si takový člověk o průkaz zažádá hned po složení zkoušky a pokud žadatel projde všemi podmínkami, zbrojní průkaz je vydán do jednoho měsíce od podání žádosti. „Vzhledem k tomu, že v dnešní době se většina věcí řeší elektronickou cestou, tak doba pro vydání zbrojního průkazu bývá i kratší," dodává komisař.

„Se zbraní se lidé cítí doma zabezpečeni"

Co vede lidi k tomu, aby se ozbrojovali, mají v současné době větší strach?
Na to jsme se zeptali docenta psychologie JANA LAŠKA.
Myslím si, že je to spíše shoda okolností, že se lidé více ozbrojují právě v této době. Dle mého názoru nejsou hlavním důvodem migrační vlny. Určitě se nejedná o nějaký skupinový strach.
Spousta lidí má ale pocit, že by měla být ozbrojena. Když mají doma zbraň, cítí, že jsou zabezpečeni a myslí si, že se jim nic zlého nemůže stát. Hodně jedinců bere také skutečnost, že vlastní zbraň za určitý sen, který si chtějí splnit, a to pak především muži. Ti si velmi rádi hrají. ⋌(star)

Zbrojní průkaz

V pondělí schválila vláda novelu zákona o zbraních. Platnost zbrojních průkazů by se měla zkrátit z 10 na pět let.

Novela zákona by měla umožnit lékařům přístup do centrálního registru zbraní. Tímto způsobem budou moci zjistit, zda dotyčný má zbrojní průkaz.

Policie bude moci v závažných případech sama zadržet zbraň.

Zbrojní průkaz lze vydat fyzické osobě na tyto skupiny:
A – sběratelské účely, B – sportovní účely, C – lovecké účely, D – výkon zaměstnání, E – ochrana, života, zdraví a majetku, F – pyrotechnický průzkum

Osoba, která žádá o zbrojní průkaz, musí splnit sedm základních podmínek:
1. Má místo pobytu na území České republiky
2. Dosáhla předepsaného věku – 21 let pro skupinu A,D,E nebo F, 18 let pro skupinu B nebo C s tím, že tady lze věkovou hranici snížit na 15 let u skupiny B, pokud je osoba členem sportovního sdružení zabývajícího se střelbou, u skupiny C lze snížit na 16 let žákovi střední školy nebo odborného učiliště, pokud je zahrnuta výuka myslivosti, a u skupiny D na 18 let, pokud je žák střední školy nebo odborného učiliště s výukou puškařství
3. Je způsobilá k právním úkonům
4. Je zdravotně způsobilá – zdravotní způsobilost potvrzuje praktický nebo závodní lékař v případě držitele skupiny D
5. Je odborně způsobilá – odborná způsobilost je zajišťována zkouškou z odborné způsobilosti, kterou žadatel vykonává před zkušebním komisařem, kterého jmenuje Ministerstvo vnitra ČR, a tato zkouška se skládá z teoretické a praktické části. Teoretická část je prováděna formou testu (otázky legislativy, znalosti zbraní a zdravovědy). Praktická část se dále dělí na dvě části a to na bezpečnou manipulaci se zbraní a střelbu.
6. Je bezúhonná – zjišťuje správní orgán na základě opisu rejstříku trestů, tento si policie vyžaduje sama.
7. Je spolehlivá – termín spolehlivosti řeší zákon o zbraních jak v oblasti trestního řízení (např. podmíněné zastavení trestního stíhání), tak v oblasti přestupkového řízení, kdy policie zjišťuje na konkrétních obecních či městských úřadech, zdali osoba nebyla uznána vinnou z některého přestupku, který by měl vliv na vydání zbrojního průkazu.

Počet uchazečů o zkoušku z odborné způsobilosti na Rychnovsku:
2013 – 117 podaných přihlášek
2014 – 110 podaných přihlášek
2015 (k 9.12.) – 105 podaných přihlášek

Větší zájem o zbrojní průkaz projevují muži.
Čekací doba se nedá přesně definovat. Od úspěšného složení zkoušky to může být méně než měsíc. Čekací doba na zkoušku může být méně než dva měsíce až čtvrt roku.

Autor: Barbora Zemanová, Stanislava Preclíková

12.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Strahovský stadion. Ilustrační foto.

Zase koncovka... Zase remíza

Ilustrační foto.

Obraz Klanění tří králů patří Smiřicím, rozhodl soud

Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe

Opočno - Opočenský divadelní podzim pokračuje 20. října. Na pódiu Kodymova národního domu se v 19 hodin představí obnovený divadelní spolek Tyl z Rychnova nad Kněžnou s notoricky známým Brdečkovým příběhem Limonádový Joe – kusem z prostředí Divokého západu, kde se v místním baru scházejí kovbojové, honáci dobytka i různí dobrodruzi a podnikavci.

Chystá se turnaj neregistrovaných hráčů v Dobrušce

Dobruška - Kuželkářský klub Dobruška pořádá turnaj čtyřčlenných družstev mužů a žen pro neregistrované hráče v disciplíně 4 x 60 hodů sdružených.

Pryč s billboardy? Před volbami zákaz (ne)vadí

Hradec Králové - Na jedné straně se z billboardu usmívá Petr Robejšek s Danielou Luskovou (Realisté), kterým z druhé strany „kryje“ záda Tomio Okamura (SPD). Jen o kus dál na stejné cestě, na silnici první třídy z Hradce Králové do Pardubic, láká řidiče k volbám předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. V jiných časech by se nad tím člověk nepozastavil.

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Královéhradecko, Vrchlabí - Stovky lidí, včetně ministryně Šlechtové, se přišly naposledy rozloučit s náčelníkem Horské služby Krkonoše Adolfem Klepšem. Zemřel 10. října.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení