Je pravda, že na hřbitovech je v posledních dnech o poznání rušněji, ovšem o vyložené davové šílenství se rozhodně nejedná. Lidé se v nynějším dušičkovém čase na místech posledního odpočinku v poklidu střídají tak, jak se právě na taková prostředí sluší a patří.

Památka zesnulých připadne na úterý 2. listopadu, ovšem zejména od druhé poloviny uplynulého týdne již pozůstalí zdobí hroby a uklízejí kolem nich. Nezbytnou součástí je nyní pokládání věnců, květin, či zapalování svíček.

Také na městském hřbitově v Rychnově nad Kněžnou se o víkendu lidé průběžně střídali. „Nával je takový běžný, řekl bych, asi jaký k dušičkám patří. Ale je tu dost cizích značek aut z celé republiky těch, kteří na hřbitovy jezdí. Jinak je to v pohodě. Žádná tlačenice, že by se tu někdo dohadoval, zatím nebyla,“ zhodnotil v sobotu dění správce hřbitova Miroslav Šmíd.

„Nějaký nápor asi máme už za sebou, protože byl prodloužený víkend, takže to začalo už od čtvrtka. Ale počítám, že největší nápor především místních přijde ještě v pondělí a v úterý. Výzdoba hrobů je, dá se říci, prakticky hotová, uklidit si chce každý. Někdo to má vkusné, ale jsou i opuštěné hroby, o které se nikdo nestará. To jsou takoví ´jednoročáci´ od jedněch Dušiček do druhých. Jinak vše probíhá v klidu, zatím si nikdo nestěžoval, že se něco ztratilo,“ přiblížil Šmíd.

Právě riziko krádeží na místech posledního odpočinku i na parkovištích před nimi je zvýšené. V Rychnově však příliš takových problémů neřeší. „Akorát minulý týden si někdo stěžoval, že se mu ztratila lampička z lucerny, ale to byl dosud jediný případ,“ uvedl správce.

Sám má v tomto období práce dost, což vzápětí potvrdil. „Jsou to věci navíc, lidé si třeba chodí dorovnat resty, jakou jsou neproplacené hroby. Jinak se jedná o běžný provoz. Osobně tedy dušičky prožívám spíš pracovně. Ovšem k hrobu jezdíme také, a to až do Bělé pod Bezdězem, ale jinak se držím tady doma. Každou chvílí totiž někdo zazvoní, že něco potřebuje, nebo se prostě jdu projít po hřbitově. Další věci jsou domluvené po telefonu, že si někdo přijede sepsat smlouvu na hrob, nebo ho naopak zrušit. Toho využívají právě ti, kteří sem teď přijedou,“ líčil Šmíd.

Jako správce rychnovského hřbitova bydlí hned u něj, proto si dokáže rychle udělat obrázek o dění mezi hroby i v okolí pro případ, že by se dělo něco podezřelého. „Z domu je tam vidět z okna, tak mám přehled, a je to jedině dobře. Má to svoje výhody i nevýhody, ale je pozitivní, že člověk je tu lidem po ruce,“ dodal Miroslav Šmíd.

Situace v dalších městech rychnovského okresu byla o víkendu podobná. Na hřbitovech se stále pohybovali noví a noví lidé, ovšem o výrazných návalech nemohla být řeč. Hroby však byly průběžně navštěvované od samého rána až do večera. Platilo to nejen v Dobrušce, Opočně, Kostelci či Vamberku, ale také v menších obcích jako je například Pohoří. Vše probíhalo v poklidné atmosféře, jen na výše položených hřbitovech mezitím silnější vítr například povaloval drobnější a lehčí květináče či svíčky.

Zloději stále číhají

Zdánlivým klidem se však nenechali odradit policisté, kteří ve městech nárazově monitorovali dění na hřbitovech i v jejich okolí. Obchůzky se vyplatí především v podvečer a v noci, kdy hrozí, že místa posledního odpočinku mohou navštívit nenechavci, kteří se ani v dušičkový čas nestydí okrádat mrtvé. Takoví jsou po vniknutí na hřbitov schopni v nestřeženém okamžiku sebrat téměř cokoliv, co se případně dá zpeněžit. Na pozoru se v těchto dnech musejí mít i řidiči, kterým za jejich zády může zloděj během okamžiku „vybílit“ auto přímo na parkovišti. Proto byla v pozoru nejen státní policie, ale i strážníci v jednotlivých městech. Že na první pohled se současné smuteční období může znát jako idylické, ještě neznamená, že z ničeho nic může někde dojít k nezákonnému počínání zlodějů, kteří čekají na svoji příležitost.

Židovské hroby zůstaly osiřelé

Uctění památky zesnulých je každoročně počátkem listopadu tradicí. Ovšem ne na všech hřbitovech. Výjimku tvoří ty židovské. Jeden takový z několika v regionu je například v obci Podbřezí mezi Rychnovem a Dobruškou. Lidi jste tam o víkendu potkat mohli, ale spíš se jednalo o ty, kteří si do poklidného prostředí v okolí vyšli jen na procházku. Značená stezka charakteristicky zavátá listím vás dovede k vratům, která zdánlivě vypadají jako zamčená. Mezi pomníky však vstoupit lze. Ovšem stěží byste hledali zapálenou svíčku, natož honosnou výzdobu hrobů jako třeba na městských hřbitovech. Obdiv však budí alespoň absolutní ticho a barvy podzimu v okolí. Inu – jiná víra, jiné tradice, a to nejen v období dušiček.

Ještě v těchto dnech provozovatelé hřbitovů leckde nabízejí rozšířenou otevírací dobu, aby se na ně mohlo dostavit zavzpomínat co nejvíce zájemců. Jistě se těch, kteří chtějí na hrobech svých blízkých uložit čerstvé květy, věnce nebo zapálit svíčku, najde ještě dostatek. A je to tak rozhodně správně.