I když on ten rozvod nebyl pro většinu obyčejných lidí příliš velkou změnou. „Neuvědomuji si, že by to pro nás bylo nějak zásadní. Jediné co se asi změnilo, byly kontroly na hranicích, které dřív neexistovaly," říká Jana Marková.

Měl však tento krok podle obyvatel Rychnovsla nějaký zásadnější dopad anebo podle nich žádné výhody ani nevýhody není možné najít?

Zeptali jsme se pěti z vás ale pokud vidíte rozpad Československa jinak, neváhejte svůj názor připojit do diskuze na webových stránkách Rychnovského deníku.

Jaké výhody či nevýhody přinesl rozpad Československa?

Jaroslav Meissner (67), Rychnov nad Kněžnou:

Žádný přínos to pro běžné lidi nemělo. Nevýhodou bylo zavedení hraničních kontrol, ale to již není aktuální. Výhodou by mohlo být to, že jsme přestali na Slovensko doplácet.

Věra Tomášová (54), Rychnov nad Kněžnou:

Po citové stránce bych řekla, že mi společný stát chybí. Na druhou stranu si myslím, že pokud bychom zůstali spolu, došlo by mezi námi časem k mnohem větším rozporům.

Zdeněk Tomáš (26), Vamberk:

Velkou výhodou je to, že oba státy mohou praktikovat nezávislou politiku. Slováci tak třeba přijali Euro, kdežto mi jsme zůstali u koruny. Žádnou negativní stránku nevidím.

Pavel Říčař (47), Rychnov nad Kněžnou:

O takové věci se příliš nestarám. Ve svém osobním životě jsem rozdělení státu nijak nepocítil. Myslím, že zachování Československa by bylo prašť jako uhoď.

Josef Janouch (49), Rychnov nad Kněžnou:

Větší vůle po rozdělení byla z druhé strany. Myslím, že na Slovensku je nacionalismus mnohem silnější. Přineslo to ale více dobrého než špatného. Nám to neuškodilo.