V úterý byla slavnostně v Solnici otevřena nová policejní služebna, detašované pracoviště odboru cizinecké policie krajského policejního ředitelství. Nachází se na Masarykově náměstí, ve zrekonstruovaném, historicky nejstarším domě v obci, jehož počátky sahají až do 12. století. Stojí hned vedle budovy radnice. Sloužit v ní bude nepřetržitě zatím šest policistů, v budoucnu se ale podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého jejich počet zvýší. Umožní to i koncepce rozvoje Policie ČR, kterou tento týden schválila vláda.

„Policisté nebudou zaměřeni jen na problematiku cizinců. Občané se na ně mohou kdykoli obrátit, jsme schopni řešit i problémy veřejného pořádku, dopravní obslužnosti a řadu dalších," řekl policejní prezident. Podle starosty Solnice Jana Hostinského od srpna loňského roku poměrně razantně narůstá drobná kriminalita, obzvlášť přestupky proti veřejnému pořádku. Za pravdu mu dávají policejní statistiky, podle kterých řešili policisté na Rychnovsku v loňském roce 872 trestných činů a přestupků. Souvisí to s rozvojem průmyslové zóny Solnice – Kvasiny a s mnohem větším počtem ubytovaných dělníků nežli byl v minulosti. Jednání o zřízení služebny začala na podzim loňského roku a iniciovali ho starostové okolních měst a obcí.

„Já jsem se snažil od okamžiku, kdy tady ta problematika cizinců a nepořádku začala obrovsky narůstat urychleně jednat a jsem rád, že řešení se našlo," říká Jan Hostinský a dodává, že Solnice přispěla na rekonstrukci domu, ve kterém se služebna nachází částkou 800 tisíc. Téměř milion korun zaplatila za vybavení Policie ČR, 200 tisíc přidala kvasinská automobilka.

Podle velitele nově otevřené služebny Jana Falty budou prioritou hlavně kontroly cizinců, především především těch, kteří se tady zdržují nelegálně. Sloužící policisté pravidelně absolvují výcvik, mají střeleckou přípravu, umí používat donucovací prostředky a mají výbornou znalost rychnovského regionu. „Chceme, aby se zdejším obyvatelům navrátil pocit bezpečí s tím, že tady mají svého policistu, kterého tady uvidí. Pro ty, kteří nechtějí dbát našich zákonů je to zřetelná výstraha," vyjádřil se hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

Policejní služebna v Solnici.