„Sledoval jsem Dědinu i v noci. Už nechci zažít bezmoc,“ říká českomeziříčský občan.

„Kdo neměl doma vodu, nezažil tu bezmoc, co vlastně zachraňovat, zda to má smysl, kdo nemusel myslet na to, jak dopravit rodinu do bezpečí, ten se nemůže vcítit do našich pocitů. Při každém stoupání hladiny řeky, i když do jejího vylití zbývá metr a více, cítím úzkost a obavy, že se vše může opakovat. O víkendu v noci jsem chodil poslouchat Dědinu. Nic se nedělo. Když jsem hladinu viděl sám, byl jsem klidnější,“ uvedl jeden z občanů z Českého Meziříčí. Voda z něho v roce 1998 udělala dočasně bezdomovce, jenž našel azyl u příbuzných.

Dozor nad hladinou

„Varování jsme nepodcenili a hlavně v noci z neděle na pondělí sledovali hladinu Kněžny. Poslední měření bylo v pondělí dopoledne. K výraznému zvýšení hladiny nedošlo,“ prozradil včera za strážníky rychnovské městské policie Ladislav Chmelík.

Jakmile začnou stoupat řeky, týnišťská městská policie zase pravidelně „zašpuntovává“ hráz, čímž brání zalití Štěpánovska vodou.

„Orlice zůstala v relativním klidu. Vždy, když hrozí její vylití, situaci mapujeme pravidelně ve dne v noci,“ komentoval opatření Martin Štěpánek, velitel týnišťských strážníků.

Vytopené sklepy

Voda potrápila v závěru minulého týdne občany na Opočensku a Dobrušsku, kde hasiči čerpali vodu ze sklepů.

Včera dopoledne měla Divoká Orlice v Kostelci nad Orlicí tendenci mírně stoupat, stejná situace panovala i v Cháborech na Dědině. Orlice v Týništi n. O. a Zdobnice ve Slatině n. Z. byly stabilizované. Ani na jednom toku nebyl vyhlášen žádný stupeň povodňové aktivity.

Meteorologové slibují přívalové deště na východě Čech na dnešní odpoledne a noc, řeky zůstanou hlídané.

AKTUÁLNÍ STAV povodí na území Rychnovska v úterý 20. května v 7 hodin ráno: všechny vodní toky jsou v normálu.