„Voliči jsou usměvaví a veselí, takže lze usuzovat, že mají z přímé volby radost," řekl Stanislav Bernard, člen volební komise v Javornici, který na sebe vzal roli tiskového mluvčího. Jemu i jeho kolegům prošly jen za první půl hodinu pod rukama asi tři desítky voličů.

Někteří z nich byli svolní a podělili se o své preference. „Nemám se čím tajit, volila jsem Janu Bobošíkovou. Rozhodla jsem se však až na poslední chvíli," řekla Alena Martincová, která chodí k volbám pravidelně.

O voliče nebyla nouze ani v nedalekém Rychnově. „Koho půjdu volit, neprozradím. Podle mě ale nebylo skoro z čeho vybírat. Proto jsem zvolila metodu nejmenšího zla. Ale nijak jsem se rozmýšlet nemusela, věděla jsem hned," řekla Helena Formanová.

Průběh volby si pochvalovala i zdejší komise. „Zatím všechno probíhá k veškeré spokojenosti. Lidí chodí dost a divíme se, jak to všechno jde rychle. Sice jsme komplikace neočekávali, ale lidé opravdu chodí hodně," hodnotila Petra Ontlová, předsedkyně jedné z komisí v Rychnově.

Volí i v izolaci

Také v Dobrušce se začali trousit první voliči vzápětí po otevření volebních místností. „Od počátku tady nebyla snad víc než dvouminutová prodleva. Lidé skutečně chodí," potvrzuje zájem předseda volební komise, dvacetiletý Jiří Kováč. Podle zapisovatele Jiřího Macha by mohla být účast přece jen vyšší než v posledních krajských volbách. „Ale uvidíme, jak se to vyvine," dodává.

Pacienti rychnovské nemocnice o možnost volit nepřišli ani  po zákazu návštěv, který byl vyvolán epidemií chřipky. „S velkým předstihem jsme pacienty informovali o možnosti volit v nemocnici. Samozřejmě i přes zákaz návštěv budou mít ti, kteří jsou dlouhodobě hospitalizovaní, možnost volit," ujistil náměstek ředitele David Shihata.