VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé otevírali koledníkům dveře i peněženky

Rychnovsko - V Záměli nemají o dobrovolníky v maskách tří králů nouzi, takže se za sousedy vypravily hned tři trojice s kasičkami pro charitní sbírku.

9.1.2012
SDÍLEJ:

Tři Králové v KvasináchFoto: Vojtěch Podstavek

O uplynulém víkendu se do ulic českých měst a vesnic vydaly skupinky koledníků, aby získaly prostředky pro charitativní činnost i humanitární pomoc. Snad každý, kdo uslyšel za dveřmi jejich zpěv, otevřel a do kasičky přispěl podle svých možností.

Nejinak tomu bylo v Záměli. Už brzy ráno se v domě bývalé starostky Marie Trejtnarové sešla společnost mladých dobrovolníků. O jejich zájem tu nemají nouzi. „Sešlo se nám deset koledníků, takže jsme museli jednoho náhradníka poslat domů,“ uvedla Marie Červinková, která doprovázela nejmladší skupinku.

Roli králů na sebe vzali Daniel Trejtnar, Soňa Peňázová a Natálie Králová. V případě posledně jmenované to snad bylo předurčeno. Co děti vede k tomu, aby od rána obcházely svou obec místo sledování televizních pořadů?

„Já to dělám kvůli kamarádům. Ti už chodí delší dobu,“ neváhala s odpovědí Soňa Peňázová, která si na sebe vzala kostým krále poprvé. Její souputníci jsou již o něco zkušenější. „Já to dělám asi třetím rokem. Taky jsem to zkusil kvůli kamarádům a baví mě to,“ popsal Daniel Trejtnar. Natálie Králová pak má praxi ještě o nějaký ten rok delší.

Po úpravě kostýmů a namaskování následovalo rozdělení teritoria obce. Jakmile byl každý seznámen se svými úkoly, následovalo focení na nedaleké lávce přes řeku Orlici. Pak se již všichni vydali svým směrem.
Marie Červinková chodí s koledníky již řadu let, takže může hodnotit. „Přístup lidí se spíše zlepšuje. Většinou nás již čekají a děti si často odnesou i něco sladkého navíc,“ řekla dobrovolnice.
Dosti nevyzpytatelným prvkem zůstává každoročně počasí, ale to letos koledníkům přálo. Ti se tak nemuseli brodit v rozbředlém sněhu. Alespoň tedy ne v Záměli.
Slova Marie Červinkové o přístupu jejích sousedů se potvrzovala s každým zazvoněním nebo zaklepáním na dveře. Daniel, Soňa a Natálie, tedy vlastně Kašpar, Melichar a Baltazar, nemuseli za plotem čekat příliš dlouho a už je hlas domácích zval ke dveřím. Lidé ochotně sahali do peněženek, za což jim byl symbolickou odměnou kalendář.

Byli připraveni

Důležitější jsou však monogramy tří králů napsané křídou na vstupní dveře. Nebylo výjimečné, když se na domovním vstupu dal ještě přečíst doklad o loňské návštěvě koledníků. V Záměli byli připraveni na každou variantu a nic je nemohlo zaskočit.

„Pro domy s bílými dveřmi máme připravené i barevné křídy,“ řekla už v úvodu Marie Trejtnarová.

Zájem lidí o pomoc potřebným doložila i jedna z místních. Potřebovala odjet mimo bydliště, a tak sama přišla koledníky nasměrovat od sousedů ke svému domu. Kasička se tak utěšeně plnila a po splnění úkolu mohli všichni odcházet domů s dobrým pocitem, že udělali kus práce pro lidi, kteří pomoc potřebují.

Zámělští koledníci samozřejmě nebyli ve svém úsilí nijak osamocení a podobné příběhy by mohly vyprávět stovky jejich kolegů.

V Neratově se kromě vybírání příspěvků na charitu rozhodli nabídnout veřejnosti i kulturní zážitek. Ve zdejším proslaveném poutním kostele se uskutečnil tříkrálový koncert. Ten se rozezněl v sobotu od 14 hodin.

S Českou mší vánoční Jana Jakuba Ryby vystoupily Litomyšlské pěvecké sbory a Litomyšlský symfonický orchestr.

Pod taktovkou dirigenta Jana Šuly se publiku představili také sólisté. Při poslechu Veroniky Kladivové, Radky Hudečkové, Václava Boštíka a Leoše Krejčího se drobné do připravených kasiček hledaly snáze. Návštěvnost jistě udělala pořadatelům radost.

Vrací se jim tak letitá snaha udělat ze zdejšího kostela Nanebevzetí Panny Marie kulturní centrum Orlických hor, které by vyhledávali návštěvníci ze širokého okolí. Dříve takřka vymřelá obec také ožila přítomností klientů i pracovníků chráněného bydlení a chráněných dílen. Každá taková akce přináší těm, kteří využívají služeb občanského sdružení Neratov, kontakt s novými tvářemi a silné emocionální zážitky.

Kolik se vloni vybralo peněz a komu posloužily

Tříkrálová sbírka, pořádaná Farní charitou Rychnov nad Kněžnou, proběhla v loňském roce ve 23 obcích, kde bylo do 89 pokladniček vybráno 448.815 Kč.

V jednotlivých obcích se vybralo:
Rychnov nad Kněžnou 110.370 Kč Solnice 37.923 Kč
Skuhrov nad Bělou 26.124 Kč Kvasiny 28.744Kč
Borohrádek 28.797 Kč
Vamberk 44.757 Kč
Záměl 16.121 Kč
Vrbice 6.618 Kč
Častolovice 12.206 Kč
Černíkovice 21.859 Kč
Synkov – Slemeno 9.030 Kč
Kostelec nad Orlicí 13.730 Kč Lično 13.924 Kč
Chleny 4.781 Kč
Krchleby 2.780 Kč
Slatina nad Zdobnicí 23.350 Kč Pěčín 8.470 Kč
Potštejn 8.391 Kč
Třebešov 8.572 Kč
Byzhradec 5.040 Kč
Polom 3.574 Kč

60 procent z celkové částky šlo na podporu činnosti Stacionáře sv. Františka v Rychnově nad Kněžnou pro lidi s mentálním postižením a seniory, rodinám s více dětmi ve městě a regionu, rodinám s postiženým dítětem a rodinám v nouzi.
5 procent se poslalo do Indie na nákup školního autobusu.
10 procent bylo na humanitární pomoc
15 získaly diecézní charity zbytek hradil režii sbírky a práci sekretariátu

Autor: Michal Friček

9.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bára Štěpánová.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Evropské centrum na testování leteckých motorů má pravděpodobně na hradeckém letišti vzniknout na sklonku letošního roku. Přestože se jedná o unikátní projekt mimo jiné pod patronátem ČVUT,  u zástupců místních samospráv jeho vybudování vyvolává otazníky,

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Nová lanovka v Černém Dole už má sedačky, vyhlíží zimní sezonu

Královéhradecko, Černý Důl - Na sjezdovce v Černém Dole se rozjela nová čtyřsedačková lanovka. Je největší letošní investicí SkiResortu Černá hora - Pec, do něhož areál patří. Zatím jen ve zkušebním provozu, bez cestujících.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Šachisté vstoupili do nové sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala Krajská soutěž – skupina východ šachových družstev.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení