Stát nahoře na pódiu, když vyhlašovali vítěze ankety o nejoblíbenějšího učitele v republice, bylo pro Radku Polívkovou z Rychnova to nejtěžší. Ozvalo se totiž jiné jméno než to její.

„Děti najednou začaly slzet, měly vyděšené výrazy a dokonce padala i drsnější slova. A to ode všech,“ popsala první okamžiky po vyhlášení Zlatého Ámose učitelka, které se jako jediné z našeho kraje podařilo dostat až do finále.

„Bylo opravdu strašné se z pódia dívat na plný sál dětí, které měly obrovská očekávání. Radovat se mohla jenom jedna třída. A já jsem za tou svou nesměla,“ vzpomíná Radka Polívková, která si přála za nimi jít a říct jim, že byly skvělé a že nezklamaly.

Kantorka měla největší radost především z toho, jak všechno s dětmi zvládli, protože na finále jeli hlavně s tím, aby neudělali ostudu, což se určitě nestalo.

Co však Radku Polívkovou nejvíce překvapilo, byla obrovská podpora nejen ze strany školy a města, ale i od neznámých lidí, kteří ji zastavovali na ulici a říkali, jak je to báječné, že někdo z Rychnova jede do Prahy.

„Udělalo mi to opravdu radost. A také to, že pochopili, že tam nejedu jenom sama za sebe, ale za kantory, za školu a za Rychnov vůbec,“ řekla učitelka, která i proto do svého vystoupení zařadila Karla Poláčka.

Ten v podání jednoho ze žáků přišel na scénu za zvuku zvonu Kryštof a promluvil k současné generaci, zavzpomínal na hezké chvíle, jež zažil jako kluk. Pak se objevila parta pěti kluků z Rychnova.

„Já jsem hrála Pepka Zilvara z chudobince. Také jsme tam měli i partu Habrováků. Použili jsme i přímo citace z knihy. Z bitvy proti Habrovákům pak vznikla improvizovaná papírová válka,“ vysvětlila Radka Polívková. Nakonec opět vystoupil Poláček, který řekl, že podporuje rychnovskou učitelku ve finále.

Kromě vystoupení s dětmi si učitelé museli ještě připravit minutové hlášení do školního rozhlasu a prezentaci, kde představili sami sebe. Poslední úkol byl tajný, co bude obsahovat se dozvěděli až přímo na místě.

„Museli jsme vytvořit šestihlavou saň, která nastoupila na uvolněný post ministra školství a měla první proslov k lidu. To znamenalo, že jsme každý musel říci jedno slovo, jež mělo navazovat na ostatní,“ uvedla učitelka, podle které nebylo vůbec jednoduché si před tolika lidmi „zablbnout“.

K nejkrásnějším zážitkům by pak Radka Polívková zařadila páteční setkání před hotelem se svými žáky.

„Vítání bylo úžasné, ještě teď, když si na něj vzpomenu, jsem dojatá. Úžasné pocity mám také z přijetí na hradě u paní Klausové. Musím říci, že jsem byla hrdá na to, že jsem tam mohla stát za kantory,“ prozradila učitelka, pro niž byla celá soutěž zážitkem, který se stane jen jednou za život.

To je podle ní také důvod, proč by už do toho podruhé nešla. Do jedné řeky se prý nemá vstupovat dvakrát. A také proto, že děti byly tak skvělé, že by už od nich ani lepší výkon nemohla očekávat.

„Kdybychom jeli znovu, tak bychom už asi spíše kalkulovali a sázeli na zkušenosti. To jsem řekla i dětem, protože to nejprve chtěly příští rok zkusit znovu. V pondělí jsme to probírali a děti souhlasily,“ řekla kantorka, podle které už by to příště nebylo tak srdečné a neprožívali by překvapení tak jako letos.

„Už bychom prostě chtěli. Teď jsme to brali jako výlet do Prahy s tím, že se uvidí a třeba to dopadne. A ono to dopadlo. Když jsem jela na semifinále, tak jsem také nečekala, že bych mohla postoupit,“ přiznala Radka Polívková, podle které to bylo jedinečné a neopakovatelné.

„Jde o společný prožitek a ten podle mě může být jedinečný jenom jednou,“ dodala učitelka, pro niž v pondělí ve škole připravili nádherné přivítání.

Ředitel totiž ocenil ve školním rozhlase nejen žáky a jejich účast, ale i práci všech učitelů ve škole.

„Když jsem vcházela do jednotlivých tříd, bylo to za potlesku dětí, které mi vyjadřovaly svou podporu. Za tu děkuji nejen jim, ale i všem ostatním, kteří na mě mysleli. Bylo to úžasné a milé,“ usmívala se Radka Polívková.

Jak se nápad rodil v hlavách

Na počátku všeho bylo rádio a jedna pozorná maminka. Ta neváhala a o anketě Zlatý Ámos řekla svému synovi. Tím nebyl nikdo jiný než Daniel Střížka. „Nadhodil jsem to ve škole, že bychom mohli paní učitelku Polívkovou nominovat a chytlo se to. Šli jsme za ní a ona nejdřív hrozně váhala, ale šla do toho,“ říká Dan. Spolu s ním u zrodu myšlenky stála ještě Míša Dušková a Martin Ladma. Pak se připojila i Markéta Krčmářová, která pracovala na podobě obhajob. Vzhledem k tomu, že chodí do dramatického kroužku, nebylo lepší volby. Na začátku však žáci museli sepsat charakteristiku své učitelky a zaslat nějakou příhodu. Pak už legrace skončila a šlo do tuhého. „Do poslední chvíle jsme nevěděli, do čeho jdeme,“ říkají všichni. Ale stálo to za to, i když Radka Polívková nevyhrála. Přestože na finále měli všichni strašně málo času, bylo prý méně náročné než kola předchozí. „Scénku jsme museli nacvičit za dva dny, ale šlo to. Transparenty a další věci k obhajobě jsme malovali při výtvarce a někteří učitelé nás nechali zkoušet i při hodinách,“ říkají osmáci. Do Prahy na poslední večer nakonec jeli ještě spolu s 8.A. Křičeli a fandili seč jim plíce stačily, ale k vítězství to nevedlo. „Budeme se opakovat, ale pro nás to paní učitelka vyhrála a basta!“

Očima žáků, kteří jí nominovali

MARKÉTA KRČMÁŘOVÁ
14, let
Rychnov n. K.
„Paní učitelka má už přirozenou autoritu. Navíc se s ní můžeme bavit o věcech, které s jinými probírat nemůžeme. Nominaci si zasloužila, protože škole hodně dává.“

DANIEL STŘÍŽKA
14 let
Rychnov n. K.
„Hodně nás naučí. Diskutuje s námi i o věcech týkajících se budoucnosti. Je k nám i velmi ohleduplná. Nominaci si zasloužila, protože se nám nejvíc věnuje.“

MICHAELA DUŠKOVÁ
14 let
Dlouhá Ves
„Paní učitelka je s námi už od šesté třídy a zná nás asi nejlépe ze všech učitelů. Dokáže si s námi povídat jako se sobě rovnými. Máme k ní tak hodně blízko. Nominaci si zasloužila, protože je nejlepší.“

KAROLÍNA LALIOVÁ
14 let
Rychnov n. K.
„Je velmi hodná a dokáže s námi probírat i osobní věci. Její písemky bývají hravé a ne tak strohé. Nominaci si zasloužila, protože mi je nejblíž ze všech.“

MARTIN LADMA
14 let
Rychnov n. K.
„Má velmi dobrý způsob učení a je nám blíž než ostatní. Jiní učitelé si většinou jen odvykládají svou látku, ona ne. Nominaci si zasloužila, protože je nejlepší ve škole.“

Pětice žáků z 8.C. sehrála v případě nominace Radky Polívkové zásadní roli. Přestože je to práce celé třídy, tito „vyvolení“ jí pomáhali s obhajobou i ve finále před porotou. Zvláštní vztah ke své učitelce však mají všichni z osmé cé.

Z plných plic nefandili jen žáci, zakřičel si i ředitel

Přestože nevyhrála, účast ve finálové šestici již ocenili nejen žáci Radky Polívkové, ale i její kolegové a ředitel Základní školy Masarykovy Luděk Petr. Pro samotnou kantorku může být účast v anketě Zlatý Ámos i takovým malým dárkem k dnešnímu Dni učitelů. Ve světě připadá na 5. října, ale v České republice je jím den narození Jana Ámose Komenského.

Euforie z účasti v anketě je ve škole stále ještě velmi cítit. Ostatně, aby ne. Do Prahy na finále byl vypraven speciálně autobus a ujít si tento večer nenechal ani ředitel školy, který si nezapomněl z plných plic zakřičet.

Co pro vás znamená takovýto úspěch kantorky z vaší školy?
Tak já si nemyslím, že Radka Polívková by byla jedinou skvělou učitelkou ve východních Čechách, ale jde o to, že ji nominovaly děti, které za ní stály a ona měla odvahu do toho jít. Takže to jsou dvě okolnosti, které hrály roli. Ale je pravdou, že je učitelkou, která má dar pohodové komunikace s žáky.

Myslíte si, že právě to je její plus a důvod, proč ji mají žáci rádi?
Určitě. Já ji znám už dlouhá léta. Vlastně od školy, jelikož byla mou žákyní a již v té době byla velmi pohodová a chytrá. To všechno zúročila při studiu na vysoké škole a stala se skvělou kantorkou. Navíc je výchovnou poradkyní, takže má k dětem vztah také z druhé strany. Obracejí se na ni s informacemi, k nimž se my ostatní často ani nedostaneme. Navíc ona je velmi svá, má své názory, jedná s dětmi na rovinu, ale na druhou stranu má i nároky, které jsou nesnížitelné.

Bylo pro vás překvapením, že nominaci poslali žáci právě z 8.C.?
Upřímně jsem to od nich nečekal. Je to běžná třída. Ale musím říct, že je to od nich velmi milé a hlavně se zapojili aktivně. Bylo to skvělé a všechny děti byly vynikající.

Kde si myslíte, že se to v nich najednou vzalo?
Musíme říct, že málokdo z teenagerů se zajímá o nějakou soutěž Zlatý Ámos, takže už jen to, že tyto informace získali, je obdivuhodné. Myslím si ale, že to vyplývá z chování Radky Polívkové k nim. Jedná s nimi na rovinu a je pro ně oporou. Jako učitelka má sice nároky, ale na druhou stranu umí ocenit i snahu a to, že se žáci dokážou zlepšit na maximum, kterého jsou schopni.

Chystáte se ji nějak ocenit?
Kdybychom byli na úrovni vládních úředníků, tak rozhodnu, aby jí byla udělena odměna 120 tisíc korun, ale to bohužel na úrovni školství nejde. Tady jsou peníze velmi limitované a omezené. Nicméně morální ocenění a poděkování je velké.

Do Prahy jste vypravili dokonce autobus, aby mohly jet děti fandit. Jak to celé vzniklo?
Rozhodnuti jsme byli už od začátku, že pokud postoupí Radka Polívková do finále, tak pojedeme. Velký dík ale patří městu, starostovi Janu Skořepovi a místostarostce Janě Drejslové. Ti se zasadilo o to, že autobus město uhradilo.

Atmosféra prý byla velmi bouřlivá a děti fandily ze všech sil. Zakřičel jste si taky?
Atmosféra v sále byla jako v „kotli“ při sportovním utkání. Rozhodně jsme se neztratili a pro slabé povahy to rozhodně nebylo (smích). A já jsem si taky zakřičel.