Změnit by se to mohlo už za několik měsíců. Výběrové řízení je již rozhodnuto a práce by měly skončit do konce dubna, jak to slíbila dodavatelská firma.

Kostelec do pokladny bude muset sáhnout pro čtyři sta tisíc korun. Dotace, kterou město na rozhlas získalo v souvislosti s budováním protipovodňových opatření, činí čtyři a půl milionu korun.

„Nejkritičtější je situace na severu města – kolem ulic Štefánikova, Masarykova a Františka Zoubka," sdělil starosta.

Rozhlas se totiž nevyužívá jen jako prostředek předávání informací z kultury a akcí ve městě, ale také jako zdroj, z něhož se obyvatelé dozvědí o možných nebezpečích nebo haváriích.

Posílají zprávy

Vzhledem k tomu, že si obyvatelé stěžovali, město se rozhodlo přistoupit k poměrně netradičnímu kroku.

Začalo zájemcům rozesílat esemesky. Tuto službu nabízí zadarmo, stačí, když se „informacíchtivý Kostelečan" zaregistruje do systému sekretariátu. Na to, že by mu na mobilu „pípaly"  zprávy o kulturních akcích, však může zapomenout.

O plánovaných programech či pozvánkách tedy někteří obyvatelé nemají ani zdání. „Bohužel esemesky v tomto směru využívat nemůžeme. Hlášení obsahuje například osm nebo dvanáct bodů a vypisovat je všechny nelze. Lidem by navíc přišlo několik zpráv najednou a byli by jimi zahlceni," vysvětlila Ivana Hrabinová ze sekretariátu města.

Zprávy tedy obyvatele informují hlavně o tom, kdy bude například odstávka vody či kde se stala havárie, a vhodné jsou nejen pro ty, kteří hlášení ze svých domovů neslyší, ale také pro lidi, kteří pracují mimo město.

Zruší hlášení?

Rozesílání esemesek sice není tradiční formou informování veřejnosti, kromě Kostelce k němu však přistoupily i další obce, zejména ty menší. Patří mezi ně například Bolehošť.

Pro vesnice a městysy je jednoduší obyvatele informovat pomocí esemesek. I vzhledem k výhodným neomezeným tarifům je to vyjde často levněji než investovat statisíce či miliony korun do údržby rozhlasu.

Některé obce již hlášení zcela zrušily, například Synkov-Slemeno, jiné o tom uvažují.

Města si však takovou situaci v naprosté většině nedovedou představit. „Hlášení mít musíme. Několik tisíc obyvatel bychom jinou cestou informovali těžko," vysvětlila již dříve Michaela Zimová. Rozhlas se tedy z našich domovů jen tak neztratí.

Bojují s povodní

Kostelec není jediným místem, kde je rozhlas ve špatném stavu. Problémy jsou i jinde. Obce se výdaje spojené s obnovou amplionů snaží snížit dotací z protipovodňových opatření.

Rozhlas se letos bude budovat například i v Lípě nad Orlicí. „V rámci protipovodňových opatření budeme realizovat bezdrátový rozhlas. Kromě něj také vybudujeme novou ústřednu a zajistíme novou sirénu," prozradila starostka obce Monika Vrátilová. Podobně jsou na tom také v Podbřezí a dalších vesnicích.

Ne všude se však nové ampliony objeví z tohoto důvodu. V dobrušské ulici 1. máje se rozhlas bude zanedlouho budovat také – stavět se tu bude nová komunikace a vzniknou tu i sítě a zeleň.

„Nyní vzniká projektová dokumentace, takže bych nerada specifikovala cenu," popsala Iva Lánská, vedoucí odboru rozvoje města.