Husté sněžení spojené s větrem by totiž mělo i dnes. Napadnout by mohlo dalších zhruba 15 centimetrů sněhu. Kvůli řešení výjimečné situace se včera v sídle kraje sešel královéhradecký hejtman s vedením hasičů, policie, záchranářů a silničářů.

„Silničáři nasadili veškerou dostupnou techniku, hasiči posílili o další stroje především na vyprošťování zapadlých automobilů. Přesto není možné v tomto počasí udržet některé úseky silnic ve stavu, který by umožňovat běžný provoz. Lidé by se neměli zbytečně vydávat na cesty a riskovat, že někde uvíznou. Veškeré síly chceme směřovat k tomu, aby silnice byly připraveny zvládnout především nápor dopravy na začátku pracovního týdne. Podle předpovědi nás v noci a v neděli čeká ještě jedna vlna nepříznivého počasí, která by mohla toto úsilí velice zkomplikovat,“ uvedl královéhradecký hejtman Franc, který se chce s krizovým štábem znovu sejít v neděli po poledni.

Nejhorší zůstává situace na Hradecku a Náchodsku, kde silničáři vyhlásili kalamitní stav. Znamená to, že především silnice III. třídy se v těchto oblastech neudržují a silničáři veškeré síly nasazují především na udržení sjízdnosti hlavních tahů: silnic I. a II. třídy. V současné době je uzavřených asi dvacet úseků silnic.

Zdravotničtí záchranáři upozorňují, že lidé by v případě lehčích zdravotních problémů měli využívat lékařskou informační linku 841 155 155 a zbytečně nevyjíždět. Hasiči nabádají řidiče, že by se měli nyní na cestu vydávat pokud možno s dostatkem pohonných hmot, s mobilním telefonem a dostatkem pití. (zr)