V lese náletů je dnes uvězněná budova, v níž se odehrával kulturní i sportovní život Vamberáků. Z oken omšelé stavby někdejšího Lidového domu zbyla jen torza, venkovní schodiště je pobořené a stromy vyrůstají dokonce i přímo ze stěny nad výklenkem, kde kdysi bývaly dveře.

Pohled dovnitř je možná ještě smutnější, bývalý kulturní stánek připomíná squat - bez podlahy, s propadlým stropem, posprejovanými stěnami a na zemi se mezi kusy kusy cihel a prken povalují plechovky, láhve a jiný nepořádek.

Lidový dům byl s velkou slávou představen veřejnosti 28. října 1927, vystavět ho nechala lidová strana. Kromě pořádání politických schůzí od té doby sloužil i jako tělocvična Orla a pro divadelní představení místních ochotníků.

"Později se tam konaly odpolední čaje a když jsem byl malý, bývala tam pionýrská klubovna. Potom tam měly nějaké skladiště železárny. Ale ještě na začátku 90. let se na zahradě konaly výstavy králíků," vybavuje si Jiří Hostinský z Vamberka.

Místní při pohledu na fotografie chátrajícího domu, které kolují po sociálních sítí, dávají rekonstrukci malou šanci. A hlavně litují, jak dopadl. "Je ho velká škoda. Pamatuji si ho ještě, když se tam tancovalo," svěřila se například Romana Hynková.

Město budovu prodalo firmě z Týniště nad Orlicí, která tu měla vybudovat obchodní dům. Z plánů sešlo a i když má dnes budova jiného majitele, kterým je pražská společnost, chátrá a vše zarůstá vegetací. V současné době je pozemek s bývalým Lidovým domem na prodej za necelých 3,5 milionu korun. Součástí je již schválený projekt na přestavbu na ubytovací zařízení, či budovu k obchodnímu využití.

Jenže zájemci se příliš nehrnou. V minulosti v lokalitě fungovala čerpací stanice a proslýchá se, že tu po ní zůstala stará ekologická zátěž. Že by se iniciativy ujalo samo město, s tím nepočítá.

"Máme nyní investiční priority úplně někde jinde. Stavíme školku, koupaliště, abychom je příští rok měli hotové. A máme připravené v zásobě projekty na sídliště nebo ty, které se týkají nejvytíženějších částí města, a byť je to problém, nemůžeme se teď takto doširoka rozkračovat. Třeba se najde nějaký šikovný majitel, který s tím něco provede. Takových staveb, které nejsou úplně pěkné, je po Vamberku víc," podotýká starosta Vamberku Jan Rejzl.