"Procestovali jsme všechny Kanárské ostrovy, Madeiru i Azorské ostrovy a La Palma byla na řadě jako poslední. Naprosto nás uchvátila svou přírodou, atmosférou a pohodovými lidmi. Nejdříve jsme na ostrově trávili veškerou dovolenou a později jsme se přestěhovali úplně. Začali jsme se zabývat pronájmem prázdninových domů a prodejem a správou nemovitostí," říká Libor Tomek.

Na ostrově se prý vždy po nějakém čase ozve seizmická činnost a přístroje zaznamenají otřesy. Ty související se současnou erupcí se začaly stupňovat už před čtyřmi lety. Sopka se pozvolna začala probouzet: "Situace se zhoršila v sobotu 11. září, kdy začaly být otřesy mnohem četnější. Vědci už v tu chvíli začali varovat. A když ve středu 15. září zaznamenali silný otřes o síle 3,9 stupňů Richterovy stupnice i obyvatelé ostrova, úřady začaly konat. Připravily evakuační plány, spustily informační linky a doporučily sledovat oficiální zdroje informací."

Zdroj: Youtube

Na informačních schůzkách minulou sobotu v potencionálně ohrožených oblastech se lidé dozvěděli, kam se v případě sílícího nebezpečí mohou uchýlit. Hned druhý den přišel další silný otřes o síle 4,2 stupně v hloubce jen 100 metrů, cítit byl na celém ostrově. Úřady začaly s preventivní evakuací osob se zhoršenou pohyblivostí a domácích zvířat.

"V 15.12 se v oblasti nazývané Cabeza de Vaca objevil sloupec kouře a erupce začala. Vědci původně předpověděli erupci o přibližně 500 metrů jižněji. Okamžitě začala evakuace domů v perimetru dvou kilometrů. Hned po erupci bylo evakuováno přibližně 5 tisíc lidí. Ti, kteří neměli kam jít, byli ubytováni v kasárnách na východní straně ostrova. V současné chvíli (ve středu 22. září odpoledne) je pás lávy široký 600 metrů a 12 metrů vysoký. Ničí nejobydlenější zónu v oblasti, městečko Todoque a pokračuje směrem k oceánu. Doposud bylo zničeno na 350 domů a evakuováno 6 tisíc lidí," líčí dění posledních dní na ostrově Libor Tomek.

"Chtěl bych říct, že úřady zafungovaly skvěle, a díky tomu nedošlo zatím k žádné ztrátě na životech ani k žádnému zranění. My žijeme na východní straně ostrova. Máme to k sopce vzdušnou čarou 10 kilometrů, ale dělí nás horský hřeben vysoký 1500 metrů. Proto se cítíme bezpečně a současnou erupcí nejsme nijak ohroženi. Na ostrově žije asi 25 Čechů a podle mých informací, jsou všichni v pořádku," dodává.