I když ale bylo podle pěstitelů v letošním roce ještě větší sucho než loni, brambor je dostatek.
„Loni jsme jich sklidili opravdu málo, letos sice bylo hrozně sucho, ale srážky, které byly, přišly naštěstí včas. Úroda je dobrá," prozradil pěstitel brambor Oldřich Bednář ze Slatiny nad Zdobnicí.

Dle jeho slov se cena brambor pohybuje mezi čtyřmi až šesti korunami za kilo. Záleží prý hlavně na velikosti a druhu.
Loňskou sklizeň museli pěstitelé prodávat podstatně dráž, brambor totiž vyrostlo pomálu. Ve Slatině se cena pohybovala okolo deseti korun za kilo.
Ve Slatině nad Zdobnicí dodávají vypěstovanou úrodu například do školních jídelen, ale i soukromým odběratelům.
„Brambor je letos dostatek, takže připravujeme i balíčky, které putují do obchodních řetězců. Loni jsme byli rádi, že jsme vůbec uspokojili stálé zákazníky," prozradil dále vedoucí bramborárny ve Slatině Oldřich Bednář.

Někteří ale mají problém se škůdci. „Brambor máme letos dostatek, pěstuji je spíše pro vlastní potřebu. Bohužel některé jsou poničené škůdci, takže je nemohu použít ke konzumací, ale musím je zkrmit zvířectvu," vysvětluje zemědělec Petr T. z Rychnovska. Ten také dodává, že by potřeboval více ploch, na kterých by mohl sadbu střídat.

Brambory by se totiž neměly vysazovat na to samé místo. Pokud se pravidla nedodrží a tato plodina se na stejném místě pěstuje dříve než po čtyřech letech, mohou se objevit takzvané „plevelné brambory".