VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Letošek bude ve znamení Poláčkova jubilea

Rychnov nad Kněžnou - Ve čtvrtek uplyne přesně 120 let od narození nejslavnějšího rychnovského rodáka. Jeho památku připomene hlavně největší kulturní akce pořádaná ve městě.

18.3.2012
SDÍLEJ:

Ve měste slavného spisovatele připomíná jeho bustaFoto: Archiv

 Na čtvrtek připadá jubileum významné pro rychnovské patrioty i všechny obdivovatele české literatury. Uplyne totiž 120 let od narození Karla Poláčka. Jak se k tomuto výročí postaví jeho rodné město?

„Karlu Poláčkovi bylo věnováno televizní vysílání i cyklus v rychnovském zpravodaji. Také jsme na letošek vydali poláčkovský kalendář,“ sdělila Michaela Zimová, místostarostka Rychnova nad Kněžnou s tím, že další akce organizují pracovníci společnosti Kultura.

Tématem sympozia bude publicistika

V tomto směru je důležitou akcí, které se zúčastní i přední znalci, v pořadí již sedmé Poláčkovské sympozium. To se uskuteční začátkem června. „Tématem letošního setkání je Karel Poláček a žánry beletristické publicistiky. Očekáváme příjezd předních bohemistů a znalců osobnosti Karla Poláčka,“ uvedl Jan Tydlitát, organizátor tradičního festivalu Poláčkovo léto.

Právě populární několikadenní svátek divadla se letos ponese v duchu odkazu slavného spisovatele. „Letošní devatenáctý ročník bude ve své dramaturgii silně ovlivněn spisovatelovým výročím. Zpracování románu Bylo nás pět bude uvedeno ve světové premiéře, a to v podání Klicperova divadla z Hradce Králové,“ prozradil Jan Tydlitát.

Synagogu rozezní židovská hudba

O konkrétním umístění představení ještě není rozhodnuto, ale ve hře jsou dvě místa. O jejich vhodnosti rozhodnou až zkoušky, které v současnosti začínají.

Na obě akce vážící se k postavě slavného rodáka jsou plánovány také koncerty židovské hudby v rychnovské synagoze. Navodit správnou atmosféru přijedou kapely z Prahy nebo Ostravy.

Nejaktuálnější akcí, kterou je možné navštívit v těchto dnech, bude pocta Karlu Poláčkovi. Uskuteční se v sobotu 24. března v hotelu Studánka.

Jinak si může každý připomenout narození slavného spisovatele po svém. Třeba při četbě některého z jeho děl. Nebo koupí již zmiňovaného kalendáře. Jeho exempláře jsou stále ještě k dostání v informačním centru na Starém náměstí v Rychnově.

„Ještě máme k dispozici asi čtyřicet kusů. Počáteční zájem už opadl, ale to je vzhledem k dnešnímu datu asi pochopitelné,“ uvedla Jitka Horáková z rychnovského informačního centra.

Jaký byl největší přínos Karla Poláčka Rychnovu?

JAN TYDLITÁT, pořadatel Poláčkova léta 

Kdyby se ve svém díle Karel Poláček o Rychnově nad Kněžnou nezmiňoval, tak by o našem městě skoro nikdo nevěděl. Rychnovští občané mu to ale tehdy zazlívali a trvalo ještě hodně dlouho, než mu v plné míře odpustili. Takový první impuls k tomu přišel až v roce 1967 a další pak v roce 1992, kdy se uskutečnilo první Poláčkovské sympozium. Od té doby se z Karla Poláčka stal téměř symbol města a jeho jména je se jménem Rychnova nad Kněžnou už pevně spjato. 

JOSEF KRÁM, historik 

Je to velká postava české literatury a vedle třeba Jaroslava Haška jeden z jejích nejznámějších představitelů v rámci celého světa. Jeho dílo je skutečně výjimečné a proslavilo i jeho rodné město. Nastavil zrcadlo maloměstské společnosti své doby, ale přitom nemuselo jít jen o Rychnov. Stejné by to bylo i v případě jiných měst. Leckdo dává automaticky rovnítko mezi Rychnov nad Kněžnou a maloměsto, ale přitom neví, že roli v Poláčkově díle má třeba i Česká Lípa.

Autor: Michal Friček

18.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bára Štěpánová.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Evropské centrum na testování leteckých motorů má pravděpodobně na hradeckém letišti vzniknout na sklonku letošního roku. Přestože se jedná o unikátní projekt mimo jiné pod patronátem ČVUT,  u zástupců místních samospráv jeho vybudování vyvolává otazníky,

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Nová lanovka v Černém Dole už má sedačky, vyhlíží zimní sezonu

Královéhradecko, Černý Důl - Na sjezdovce v Černém Dole se rozjela nová čtyřsedačková lanovka. Je největší letošní investicí SkiResortu Černá hora - Pec, do něhož areál patří. Zatím jen ve zkušebním provozu, bez cestujících.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Šachisté vstoupili do nové sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala Krajská soutěž – skupina východ šachových družstev.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení