Angíny, průjmová onemocnění i neštovice řádí v těchto dnech na Rychnovsku.

„Pacienty nyní trápí respirační infekty, angíny, sporadicky také průjmy. Alergie nejsou četnější než v loňském roce, lidé jsou více připravení, základní léky a kapky do očí si mohou sami zakoupit v lékárně,“ informoval praktický lékař pro dospělé Zdeněk Princ z Rychnova nad Kněžnou. Alergikům nyní hrozí pozdní pyly.

Děti trápí neštovice

„Momentálně zaznamenáváme relativně nízkou nemocnost, ale objevily se i plané neštovice,“ uvedl praktický lékař pro děti a dorost Tomáš Mertlík z Kostelce nad Orlicí.

„Syn měl neštovice velmi dlouho a zrovna v té těžší formě,“ uvedla maminka pětiletého pacienta z Opočna.

Borelióza i průjem

Letním nebezpečím jsou klíšťata. Ta přenáší Lymskou boreliózu, která může postihnout nervovou soustavu, a klíšťovou encefalitidu. „Od května jsme evidovali jen dva pozitivní nálezy na boreliózu v první fázi, což je kožní forma. Snažíme se pacienty informovat o nebezpečí a předcházení těchto onemocnění,“ řekl Princ. Dle jeho slov lidé přicházejí do ordinace obvykle až v případě špatné manipulace s klíštětem.

V době dovolených se objevují různá střevní onemocnění, která si lidé přivezou ze svých pobytů v zahraničí. Často jsou zaviněny porušením dietního režimu nebo změnou skladby potravin. V exotických zemích je třeba používat výhradně jen balenou vodu.