Prázdniny a především teplé letní večery lákají mládež ven. Diskotéky se nekonají každý den, a tak když neprší, na už typických místech se srocují skupinky teenagerů a opatřují si vlastní zábavu.

„Posloucháme muziku, občas si koupíme nějaké pití a kecáme, prostě zevling, “ říká ještě několik měsíců sedmnáctiletý mladík z Rychnovska, který si nepřál být jmenován. Na otázku, zda mají problémy s koupí alkoholu, dodává: „Párkrát po mně v obchodě občanku chtěli, tak jsem nepochodil, ale mám kámoše, kterému už bylo osmnáct.“ O tom, že na některých veřejných místech je podle vyhlášky města zakázáno pít, podle svých slov ví. „Ale policie na nás ještě nikdy nepřišla, tak to zatím neřešíme, snažíme se spíš nedělat moc hluk.“

Rušení nočního klidu a konzumace alkoholu na veřejných místech, například prostory před školami, kolem památek a supermarketů, náměstí a parky, jsou přestupky, za které mohou i mladiství vyinkasovat pokutu až jeden tisíc korun. „Tak tohle jsem nevěděl. Myslel jsem, že jen třeba nějaké napomenutí nebo tak,“ pokračuje mladík.

„Většinou to řešíme dohodou a vykázáním z veřejného místa. A až v případě, že se to opakuje, uložíme blokovou pokutu,“ potvrzuje velitel Městské policie v Rychnově nad Kněžnou Miloš Friml. „Pokud se prokáže, že někdo ze zúčastněných ještě není plnoletý, a přesto požil alkohol, řešíme to s rodiči a přítomna musí být i sociální pracovnice,“ popisuje standardní postup Miloš Friml.

„Tak to by mě rodiče asi zabili, kdyby jim volali policajti,“ komentuje svůj nový poznatek sedmnáctiletý mladík. Na otázku, zda si tedy bude dávat větší pozor, odpovídá: „No, asi jo. Nebo si to nějak víc ošéfujeme.“

Kateřina Řehořová