Neodmyslitelné symboly bývalého režimu stávaly na náměstích: bývalého komunistického vůdce a prezidenta Klementa Gottwalda na bývalém „Gottwalďáku“, socha Lenina na dnešním náměstí Svobody a tank u muzea. Po roce 1989 obě sochy skončily v bednách na Šrámkově statku a téměř se na ně zapomnělo.

Až po dalších dvanácti letech radní města rozhodli, že sochu Klementa Gottwalda získá Východočeský klub přátel vojenské techniky. „O sochu nikdo neměl zájem. Milovníci historie ji chtějí do expozice, kde by připomínala staré časy,“ řekl tehdy někdejší náměstek hradeckého primátora Josef Potoček. Podle účetních knih je socha zcela bezcenná. V roce 1996 byla totiž bronzová socha vyřazena z účetní evidence úřadu města. „Nechtěli ji ani komunisté. Když jsme zkoušeli nabídnout sochu hutím, odmítly nás, protože slitina bronzu má prý komplikované složení,“ dodal tenkrát Potoček.

A tak se také stalo. Bronzová Gottwaldova socha je nyní na bývalém radiolokačním stanovišti u Ruseku. „Brali jsme to jako hec a doplněk k naší expozici. Zatím nám nikdo nevynadal, spíš se tu lidé fotí a ujišťují se, jestli je to opravdu socha z Ulrichova náměstí. To vím jistě, ano je,“ řekl nám předseda Východočeského klubu přátel vojenské historie Miroslav Tuček. Jak dodal, bronzová socha váží zhruba jednu tunu a je vysoká přibližně tři a půl metru.

Tank sovětské armády zřejmě skončil ve šrotu. Socha vůdce ruské revoluce V. I. Lenina pak asi v soukromých rukách. Právě v souvislosti s touto sochou se v Hradci Králové traduje, že ji kdysi, mnoho let před rokem 1989, studenti pedagogické fakulty v zimě oblékli do kabátu, čepice a šály, aby Leninovi nebyla zima. Přidali prý batoh, aby mohl cestovat.

Podle našich informací je socha nyní v soukromém depozitáři v Rychnově nad Kněžnou.

JITKA HODASOVÁ, DRAHOMÍRA POVAŽANOVÁ