Obyvatelé domovů důchodců se před začátkem tohoto roku obávali nárůstu nákladů kvůli zavedení poplatků u lékaře. Některým se jejich obavy potvrdily.

"To víte, že to leze do peněz. Já užívám devět různých léků a když mám za každý kromě doplatku zaplatit ještě třicet korun navíc, je to hodně,“ stěžovala si důchodkyně Jaroslava Fáborská z denního stacionáře Domovinka v Rychnově nad Kněžnou.

Obavy sdílí i ředitelé některých domovů důchodců. Starší lidé totiž mnohdy berou větší množství léků a potřebují častější návštěvu lékaře. Nejdříve ale musí uhradit náklady na bydlení, stravu a péči v domově. ,,Máme strach hlavně u lidí s minimálním příjmem. Kdyby vážně onemocněli, mohl by to být problém. Jinak klienti zatím s penězi docela vycházejí, ale záleží na konkrétním případu. Jedna paní platí jenom za léky a lékaře pět set korun měsíčně,“ uvedla ředitelka Domova důchodců v Opočně Kamila Vilímková.

V Domově důchodců v Albrechticích si zatím situaci netroufali hodnotit. Většina klientů totiž donedávna užívala léky předepsané v loňském roce. ,,Ještě se nás to tolik nedotklo, ale lidé mají strach, zvláště ti s nižšími příjmy. Už teď je vidět, že začínají trochu šetřit. V kritické situaci bychom museli požádat rodinu o pomoc, ale k tomu snad nedojde,“ vysvětlovala sociální pracovnice Domova důchodců v Albrechticích Alena Nosková.

Ředitelka denního stacionáře Domovinka v Rychnově nad Kněžnou Ivana Podlešáková se nedomnívá, že by se poplatky důchodců tolik dotkly. ,,Určitě nechci situaci zlehčovat, ale třicet korun není zas tak moc. Lidé si alespoň rozmyslí, zda k lékaři opravdu potřebují. Jiná věc jsou doplatky na léky, které mohou být vysoké,“ uvedla Podlešáková.

LUCIE KUDLÁČKOVÁ