Vyhazovat je však nemusí. Humanitární organizace ADRA spolu s dalšími spoluorganizátory pořádá sbírku takových lékárniček.

„Jednu dosloužilou autolékárničku doma mám a rád bych ji někde odevzdal, jenže nevím kde,“ řekl invalidní důchodce Jiří Matula. Zatím se o akci příliš nezajímal, ale vnímá ji jako dobrou příležitost k zužitkování věcí, které by jinak přišly na zmar.

Seznam na stránkách www.adra.cz uvádí, že na Rychnovsku je sběrné místo pouze v Borohrádku. Avšak podle zdejší spolupracovnice Adry Evy Hvězdové lidé mohou lékárničky odevzdávat také v Rychnově a ve Vamberku.

„V Rychnově sbírka není oficiálně vyhlášena. Ale pokud má kdokoli zájem, může balíčky nosit přímo mně, a to do rychnovského stacionáře Domovinka v domě s pečovatelskou službou, anebo do sboru Církve adventistů sedmého dne ve Vamberku,“ vyzvala Hvězdová.

V Borohrádku se sběru ujala církevní základní škola. „Přestože je Borohrádek malé město, zaznamenali jsme o akci velký zájem,“ uvedla Barbara Čužnová, která má tamní sbírku na starosti. Původně plánovala konec akce na jednatřicátého ledna, ale po kladných ohlasech se rozhodla prodloužit ji do konce tohoto pracovního týdne.

Vybrané věci je třeba dále protřídit, protože některé z nich, jako například škrtidla, inhalátory nebo dezinfekce nejsou pro humanitární pracovníky využitelné. Sbírka se zaměřuje zejména na obvazové materiály a rukavice. „Některé sice mají prošlou lhůtu použitelnosti, ale pokud mají neporušený obal, není to na závadu. Celkem jsme už vybranými a vytříděnými věcmi naplnili dvě krabice od banánů,“ shrnula dosavadní úspěch Čužnová. Dále doplnila, že lidé jí mohou lékárničky nosit přímo do školy každý den do půl čtvrté, a pokud přijdou později, mohou věci položit za okno.

Dobročinná akce probíhala i v Dobrušce, kde lékárničky lidé odevzdávali v knihovně. „Sešlo se nám jich dost. Přesná čísla ještě nemáme, na sčítání zatím pracujeme,“ uvedla vedoucí knihovny Lenka Bendzová. Starší materiály, které jsou již prošlé, odtud poputují do Afghánistánu, kde je využijí vojáci pro výcvik.

Celorepubliková sbírka trvá do konce března. Potom Adra odešle vybrané lékárničky do Keni, kde je využijí ošetřovatelé ve zdravotnickém zařízení ve městě Itibo.

(jar)