Hotovo, podepsáno, nemocniční krize je zažehnána.
V Pardubicích v pátek vedení kraje a ředitelé krajských akciových nemocnic podepsali se šéfy zdejších lékařských odborů dohodu, v níž garantují, že peníze na navýšení platů skutečně skončí na výplatních páskách doktorů podle klíče schváleného ministrem Hegerem.
V náchodské nemocnici už u ředitele přistála první desítka žádostí o stažení výpovědí. Další budou přibývat příští týden, většina lékařů totiž chce počkat až na středu, kdy má memorandum Hegera s odboráři schválit vláda.
Ne všichni lékaři se však vrátí na svá místa zpět. Sice mohou, jak mají garantováno, ale během lékařské krize si už našli práci jinde. Lepší.
„Nevrátí se všichni, někteří si už našli práci v zahraničí. Za stejnou práci dostanou na Západě až třikrát tolik,“ podotkl šéf chrudimského Lékařského odborového klubu (LOK) Tomáš Tomek. Podobné zprávy přicházejí i z dalších nemocnic. Odcházejících lékařů však není mnoho, všude by měli tento úbytek bez problémů ustát.
Nemocnice tak odvolávají své krizové plány, pro případ si jej však nechaly v záloze.
„Z jičínské nemocnice hlásí, že všichni lékaři stáhnou své výpovědi během pondělka, v dalších nemocnicích tak učiní během příštího týdne. Ani v hradecké fakultní nemocnici se nebude omezovat plánovaná péče a předpokládají tam návrat protestujících lékařů,“ řekla Jana Třešňáková, královéhradecká krajská radní pro zdravotnictví.
Čeká se jen na vládu
Páteční dohoda lékařů v Pardubickém kraji s vedením nemocnic a kraje bude platit pouze v případě, že memorandum mezi odboráři a Hegerem vláda ve středu schválí.
„Dohoda poskytla garance lékařům, kteří stáhnou výpovědi zpět. LOK se na oplátku zavázal, že k tomuto kroku do tří dnů vyzve všechny lékaře,“ řekl pardubický hejtman Radko Martínek.
Lékaři podotýkají, že memorandum je skutečným kompromisem, protože spokojena není ani jedna strana. Doktoři dosáhli navýšení základních platů jen o pět až osm tisíc, zatímco požadovali osm až 12 tisíc měsíčně. Chybí jim také jasné garance systémových změn ve zdravotnictví. Na druhé straně ale mají slíbeno, že navýšení platů bude u všech lékařů stejné.
V Královéhradeckém kraji podobná dohoda jako v Pardubickém kraji nevznikla. Podle vedení kraje je dostačující jeho příslib, že na platy lékařů půjdou veškeré peníze, které přijdou do krajského zdravotnictví navíc.
„Garantujeme, že to bude podle klíče a podmínek v memorandu. Každý lékař dostane do tarifu tolik, jak bylo dohodnuto. Jedno, jestli je z náchodské či trutnovské nemocnice,“ řekl šéf zdejšího nemocničního holdingu Martin Scháněl.
Východní Čechy – Platy by se lékařům měly zvýšit již od března, slíbené pěti a ž osmitisícové navýšení tarifů tak poznají ve výplatě, která jim přijde v dubnu.
V Pardubickém kraji se navíc hejtmanství rozhodlo navýšit a sjednotit i odměny za přečasovou práci. Ty sed oposud lišily podle nemocnic, nejvyšší byly v Litomyšli a ve Svitavách. Nově by si lékař s více než dvouletou praxí měl kdekoliv v kraji přijít za hodinu přesčasu ve všední den na 200 korun, o víkendech a svátcích na 300 korun. U specialistů jsou tyto částky ještě o stovku vyšší. Tato část dohody však vstoupí v platnost až v průběhu jara.
• Východočeské nemocnice patřily počty výpovědí mezi nejohroženější. V Pardubickém kraji dalo výpověď 224 ze 600 lékařů, v nemocnicích Hradeckého kraje 121 lékařů ze 446 a ve státní hradecké „fakultce“ 180 z 570.