Mráz ve středu sevřel Královéhradecký kraj i zbytek republiky. Ráno klesly teploty na horách až k minus 15 stupňům Celsia. Největší mráz kolem minus 20 stupňů naměřili v Orlickém Záhoří na východní straně Orlických hor. Informovalo o tom ČTK.

Na většině Česka teploty zůstaly i odpoledne pod bodem mrazu. Takový den označují meteorologové jako ledový. „Průměrně se tento den objevoval v posledních 60 letech 28. listopadu, letošní rok lze tedy v tomto ohledu označit za průměrný,“ řekl ČTK klimatolog z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe Pavel Zahradníček. Se změnou klimatu a oteplováním planety však podle něj přichází ledový den v průměru později a počet ledových dnů se snižuje.

Sníh komplikoval dopravu i lámal stromy. Jezděte opatrně, varují hasiči
Sníh komplikoval dopravu i lámal stromy. Jezděte opatrně, varují hasiči

Mrazivé noci a rána čekají Česko minimálně do příští středy, na některých místech se teploty ani v dalších dnech nedostanou nad nulu. Aktuálně není v platnosti žádná výstraha, v nejbližších pěti dnech se ale podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) mohou vyskytnout nebezpečné jevy a výstraha může být vydána později.

Od pátečního večera meteorologové očekávají trvalé sněžení a tvorbu vysoké sněhové pokrývky. „Sníh bude zpočátku v nížinách mokrý nebo se vyskytne mrznoucí déšť s rizikem tvorby ledovky, nejpravděpodobněji na jihu a jihovýchodě území. Postupně se začnou vytvářet sněhové jazyky nebo závěje. S ohledem na velkou nejistotu předpovědi, budeme situaci dále upřesňovat,“ uvádí ČHMÚ na svém webu.

Předběžné varování platí od pátečních do sobotních 18 hodin na celém území republiky, meteorologové doporučují sledovat upřesňované předpovědi počasí.