Jednodušší bude založit si zvěřinec. S podobnými problémy se setkali na zámku v Častolovicích, když založili malou zoologickou zahradu. A do ní musí pravidelně docházet veterinář, zakladatel se musí potýkat s přísnými hygienickými a jinými normami a řešit třeba komplikace s výběrem vstupného. Nakonec se malá zoologická zahrada přejmenovala na zvěřinec. Obsah stejný, jméno jiné. Podobné problémy řešila i další tehdy vznikající - a dnes už zaniklá - zoologická zahrádka v Domašíně.

V dnešním pojetí by se zoologická zahrada měla kromě jiných funkcí věnovat i záchraně některého z ohrožených zvířat. Častolovický zvěřinec si takové ambice nedává, chce spíš doplnit své služby a přiblížit návštěvníkům běžnější typy zvířat.

Přesto je i zvěřinec pravidelně kontrolován. Veterinární správou, chovateli i plemenářskou inspekcí. Každý přírůstek, ale i úbytek se musí hlásit.

ČTĚTE TAKÉ: Teplé počasí probudilo klíšťata. Lidé si mají dávat větší pozor

Po incidentu v zoo v Jihlavě, kde tři děti ubily plameňáka, se naskýtá otázka, zda se něco podobného nemůže objevit i v Častolovicích: „Nemám zatím takovou zkušenost, že by někdo chtěl zvířatům ublížit. Spíš se objeví problém, kdy se děti touží podělit o svačinu nebo dospělí přinesou pečivo, které není dokonale uschlé, a to může zvířatům uškodit," říká pracovník zámku Zdeněk Bachman.

„Pokud chce někdo zvířata krmit, pak je vhodné u nás koupit granule," dodává.

O pořízení nových zvířat rozhoduje v Častolovicích majitelka zámku Diana Sternbergová po poradě s odborníky. V současnosti žijí ve zvěřinci i exotičtější druhy zvířat, jako jsou lamy krotké nebo pštrosi, ale najdeme v něm třeba i kozy, ovce, prasátka, pávy nebo nádherné bažanty zlaté. Provoz areálu je hrazen ze vstupného, ale jen krmení přijde provozovatele zvěřince na 250 tisíc ročně.