Lam bude v České republice přibývat, tvrdí jejich chovatel

Chovatel Dušan Šuhajda, který se pro chov lam rozhodl před několika lety a nyní je předsedou českého klubu chovatelů těchto zvířat, tvrdí, že chov lam v České republice má budoucnost.

"Lamy se mi líbí kvůli vzhledu, nevydávají žádné rušivé zvuky, jsou samostatné, nenáročné, a když pochopíte, co zvíře potřebuje, tak je jejich chov skutečně pohodový," říká chovatel. První lamu, samce Aliho, koupil od jihlavské zoo v roce 2003, o rok později přikoupil také samici Aišu. Letos v dubnu se v Mělčanech podařilo odchovat první lamí mládě. "Dříve jsem choval králíky, ale jejich chov byl pro mě časově náročný. Dva roky jsem se připravoval, než jsem si pořídil první lamu," líčí Šuhajda začátky svého netradičního hobby. Lamy v létě spásají trávu, při jejím nedostatku nepohrdnou senem či větvemi především ovocných stromů.

Problémy nejsou ani s podnebím v České republice, zvířatům nevadí ani tuhé mrazy. "Na zimu jsou lamy zvyklé ze země původu, takže jim sníh nevadí, doslova se v něm válejí. V létě je ochlazujeme ve stínu vodou z hadice nebo občas zajdeme s lamami do místního potoka, kde se koupou," řekl chovatel, který napsal o svých zkušenostech s chovem lam knihu.

Od roku 2005 funguje v České republice Český klub chovatelů lam, jehož členové se dvakrát ročně setkávají a vyměňují si své poznatky. "Je nás zatím kolem dvaceti chovatelů a zájemců o tato zvířata. Lam krotkých a alpak je v České republice odhadem přibližně 400 kusů, včetně zvířat chovaných v zoologických zahradách," řekl Šuhajda.

Klub připravuje také republikový registr lam, aby byla zajištěna kvalita chovu. Členové klubu předpokládají, že lam bude v České republice přibývat. Zvířata lze po patřičném výcviku využívat například pro nošení batohů na turistických stezkách. "Zatím je nás pár chovatelů, ale v zahraničí je tento chov rozšířenější, například v Alpách si je možné lamu pronajmout u hotelu a vyrazit s ní do hor," řekl Šuhajda. Klub připravuje metodiku pro zpracování lamí vlny a lamaterapii, kdy lamy krotké pomáhají postiženým lidem. Sám chovatel s úsměvem říká, že je průkopníkem také takzvaného lamacrossu, protože s Alim občas vyráží na běh po okolních loukách. "Dříve jsem běhal s chrtem, takže mi to zůstalo. Je to ohromná rychlost a adrenalin běžet vedle lamího samce, který váží 140 kilogramů".

Ceny samců lamy krotké se v šesti měsících pohybují nad 10.000 korunami, samice jsou až dvakrát dražší. Začínajícím chovatelům se i ve výše uvedené knize doporučuje, aby si případný nákup těchto netradičních zvířat předem rozmysleli. "Všem radím nespěchat, je potřeba sehnat si informace o nárocích na chov těchto zvířat, navštívit zkušené chovatele a připravit si pro chov zázemí. Není to koníček na pár roků, lamy se totiž dožívají až 25 let," upozornil Šuhajda.

Jakub Sochor