Tropické počasí a finanční krize se znatelně projevují na návštěvnosti kulturních památek. Ta v porovnání s předchozími lety pozvolna klesá. „Netuším, zda je na vině finanční stránka či nynější pěkné počasí. Nicméně je ještě předčasné hodnotit sezonu. Připravujeme zajímavé akce, například výstavu cínu a měděného nádobí, koncerty vážné hudby či tradiční setkání sokolníků,“ prozradila správkyně depozitářů opočenského zámku Štefania Jiráková.

Převážně čeští turisté navštěvují zámek Častolovice, kde je novinkou nejen bezbariérový vstup do zámku v podobě pojízdné plošiny.

Další novinkou v Častolovicích jsou prohlídky pro slepce, jimž se průvodci individuálně věnují, ale také zámecký gloriet, postavený u rybníčku s výhledem do obory. Jeho celoroční provoz umožní návštěvníkům příjemné posezení a občerstvení. „Návštěvnost je daleko nižší než v předchozích letech. Její znatelné navýšení jsme zaznamenali pouze během červencových svátků. Za poslední dva roky zájem o památky skutečně klesá,“ informovala kastelánka zámku v Častolovicích Kateřina Kuthanová-Bednářová.

Jen o čtyřicet návštěvníků méně

Noční prohlídky nebo prohlídky s hudbou nabízí zámek v Rychnově nad Kněžnou. „V těchto horkých dnech přichází o něco méně lidí. Přesto za měsíc červen evidujeme pouze o 60 návštěvníků méně než v loňském roce, což není tak znatelné,“ řekla pracovnice rychnovského zámku.

Na malý zájem o prohlídku hradu Litice na žamberecku si nemůže stěžovat tamní kastelán. „Jsme poměrně mladý objekt, takže náš hrad je turisty vyhledáván,“ uvedl Dalibor Urban. Velkým lákadlem jsou akce nesoucí se ve středověkém duchu. Blížící se Šermířské a taneční dny či tradiční Turnaj Jiříka z Poděbrad budou jistě příjemně stráveným víkendem pro spousty rodin. Šermířské a taneční dny čekají na návštěvníky právě tento víkend.