To, že poslední dobou jsou odklady časté, potvrzuje ředitel Základní školy Františka Kupky v Dobrušce Roman Novák. „Poslední dva tři roky zpátky jsme mívali třeba dvacet až pětadvacet odkladů na celou první třídu. Přitom k zápisu jich přišlo pětaosmdesát a do první třídy jich přišlo šedesát. Původně to vypadalo, že bude dost dětí na tři třídy, ale nakonec jsme otevřeli jenom dvě," přiznal Roman Novák.

Loni to prý už tak dramatické nebylo, odkladů bylo do dvaceti. Nejčastějším důvodem bývá doporučení lékařky pro nezralost dítěte. „Já mám ale někdy pocit, že je to na přání rodičů. Poslední dobou se to prostě „nosí". Oni pro své děti často chtěli odklady, ale ne vždy to bylo opodstatněné," uvedl Roman Novák.

Pozdější nástup do školy neminul loni ani některé děti z Albrechtic nad Orlicí. Podle ředitelky místní školy Světluše Kratěnové jich do první třídy chodí devět z dvanácti. Tři měly odklad.

„Musím ale říci, že všechny byly opodstatněny. Už ze školky máme signály, jak to s dětmi vypadá. Když učitelky vidí, že dítě ještě není připravené, promluví si o tom s rodiči a pošle je do poradny," řekla ředitelka Světluše Kratěnová, která skoro každý rok nějaký odklad udělí.

Kolik jich nastoupí, neví

Podle statistik z obce by do první třídy v Podbřezí mělo přijít deset dětí. Jestli ale nastoupí všechny, těžko říci.

„Jedna holčička narozená na konci srpna mi připadá, že by mohla dostat odklad. Ale to se teprve uvidí. Známe jen polovinu dětí, ty které jsou u nás ve školce. Tu druhou neznáme," prozradila ředitelka školy Radomila Zelená s tím, že loni měli dva odklady. Rodičům se zdálo, že jejich ratolesti nejsou zralé a také měly problémy s řečí.

Každý rok s tím, že některé dítě ve školce zůstane déle, počítají. Stejně jako v Albrechticích, kde už mají svůj systém.

„Víme, že odklady bývají časté, takže vždycky děláme zápis do školky až po prvním červnu, protože do té doby musí být vyřešeny. Pak nabízíme jenom tolik míst, kolik můžeme," objasnila Světluše Kratěnová.

Ve všech školách dávají na doporučení lékaře, ovšem i tak se snaží promluvit si s rodiči o tom, co je k tomu vede.

„Ale samozřejmě pokud mají doporučení, tak s tím nic moc nenadělíme. Většinou jdou už k zápisu s tím, že o odklad budou žádat. Někdy se ale stane, že v únoru mají pocit, že jsou děti malé. Ovšem jejich vývoj je hrozně rychlý a stává se, že sami uznají, že dítě během těch pár měsíců vyspělo a že do školy může jít," vysvětlil Roman Novák.

Poznají to i učitelky

Většinou i učitelky ze školky poznají, že dítě ještě není na školu připravené. Také u zápisu ve škole vidí, když na to ještě nemá a rovnou rodičům řeknou, že by mělo ještě rok počkat.

„Je to ale otázka domluvy a vývoje dítěte. Ani při zápise to není konečné řešení. V tomto jsme otevření, protože do září se může ledasco změnit. Důležitá je komunikace s rodiči," dodává Roman Novák.

Co přinést na zápis s sebou a jak probíhá?

• Rodný list dítěte.
• Někdy je vyžadován i zdravotní průkaz dítěte.
• Občanský průkaz rodiče.

Jak zápis probíhá:
Každá škola si individuelně zvolí formu, tak aby nenásilně získala obraz o zralosti dítěte pro nástup do školy. Může jít o povídání nad obrázky, o oblíbených činnostech dítěte, předvedení připravené básničky, písničky anebo jsou úkoly plněny v rámci hry – př. putování z pohádky do pohádky.

Dítě by mělo umět pozdravit, říci své jméno, kde bydlí, případně jak se jmenují rodiče, sourozenci. Přitom je sledována kvalita mluveného projevu.

Při kresbě obrázku, nejčastěji postavy, která zároveň vypovídá o vývojové vyspělosti dítěte, sleduje učitelka lateralitu a správné držení tužky.

Při rozhovoru s budoucím školákem zjišťuje učitelka znalost barev, základních geometrických tvarů, matematických pojmů.