Pro řadu lidí může být zklamáním, že oproti jiným letům nebude možné při vypouštění Pastvinské přehrady sjet takzvaný Litický oblouk.„Byli jsme požádáni pouze o pomoc při zprostředkování sjezdu v horní části toku. O odstavení elektrárny v Liticích, což by umožnilo sjezd Litického oblouku, nás nikdo nepožádal. V minulých letech zde totiž byly zaznamenány některé problémy," uvedl Jiří Petr, dispečer Povodí Labe.

Lodě musí přenést

Část velké vody tak bude odkloněna přes podzemní kanál tamní elektrárny a umělé rameno. Vodáci, kteří své lodě přenesou po souši, ale mohou ve sjezdu pokračovat.

Důvodem, proč tento atraktivní úsek pod středověkým hradem nebude splavněn, je neúčast vodáckého klubu z Týniště nad Orlicí. Ti dříve organizovali splouvání společně se Žambereckými, protože vodohospodáři odmítali vypouštět přehradu dvakrát.

Neukázněnost některých účastníků ale dospěla do kritického bodu. „Kolegové z Týniště čelili trestnímu oznámení od rozhořčených majitelů okolních pozemků. Některé účastníky splouvání bych totiž vůbec nenazval vodáky, ale spíše ožralou zvěří, která devastuje okolní pozemky a je agresivní vůči ostatním," vysvětlil Vladimír Kalous, předseda vodáckého oddílu ze Žamberka.

Problémy přiznal i jeho kolega z Týniště. „Organizovali jsme veřejné splutí z Bohousové do Potštejna, ale korigovat chování dvou tisícovek lidí je takřka nemožné. Při takové hustotě už plavba prakticky ztrácí smysl," řekl Lukáš Vondráček z vodáckého oddílu v Týništi nad Orlicí. Žamberečtí se tak snaží, aby podobný osud nepotkal i jejich závody. „Jednáme se starosty okolních obcí i s policií. Například do Nekoře bude vjezd úplně zakázán," dodal Vladimír Kalous.

Opilce lze stíhat

Pokud jde o samotné chování na vodě, jsou možnosti policie poněkud omezené. „Pokud je člověk, který sjíždí řeku, pod vlivem alkoholu, můžeme to srovnat třeba s člověkem na sjezdovce. Policie nemá žádný právní podklad, na základě kterého by mohla provádět kontroly. Pokud by však došlo k nějaké nehodě, pak lze dotyčného stíhat za obecné ohrožení," uvedla Libuše Holá z Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje.

Dále po proudu ale vzhlížejí k upouštění přehrady s radostnějším očekáváním. Ve vodáckém kempu Orlice v Kostelci nad Orlicí si mohou mnout ruce. I když zatím je ještě mají plné práce. „Celý kemp je rezervován pro vodáckou svatbu, která k nám dopluje z Potštejna. Na hradě bude obřad, ale hostina je připravena u nás. Nevěsta i ženich poplují ve svatebním, což není zrovna obvyklé," prozradil Libor Borůvka, provozovatel kempu.

Na jiném oblíbeném nocležišti jsou zatím v očekávání. „Vůbec nevíme, kolik lidí k nám připluje. Pokud se nepojede Litický oblouk, spousta lodí k nám ani nedorazí," vyznala se Iveta Janebová, provozovatelka kempu Vochtánka.

To, že nápor na vodstvo Rychnovska nebude tak výrazný, očekává i rychnovská policie. „Žádná opatření neplánujeme, takže bude probíhat běžná hlídková činnost. Pokud jde o parkování na masových akcích, je zajištění na pořadatelích. Nikdo u nás ale s žádnou žádostí nebyl," ujistil Rudolf Petřík, vedoucí Dopravního inspektorátu v Rychnově nad Kněžnou.

Jak bezpečně na vodu

Z důvodu vlastní bezpečnosti je dobré zajistit si dostatečné vybavení a vyvarovat se nadměrné konzumaci alkoholu.

Co by v lodi nemělo chybět:
osobní lékárnička vodáka + jedna větší lékárna pro celou skupinu
nafukovací vaky, které usnadní manipulaci s lodí i její vyproštění
náhradní pádlo (alespoň jedno pro celou loď)
helma a nafukovací vesta pro každého účastníka
házečka s karabinou (záchranný prostředek pro vyproštění osoby)
tessa páska (má široké využití při ošetření i opravách)

Vydali byste se na vodu či koupaliště s alkoholem v krvi?

Jan Pohl (28) Bílý Újezd
Na vodu jezdím na raft nebo s kajakem. Myslím si, že alkohol v rozumné míře k tomu prostě patří. Alespoň tomu tak bylo všude, kde jsem sjížděl nějakou řeku. Ať už to byla Orlice nebo Vltava, a to během plavby i večer. Na druhou stranu ale vím, že jsou i rizikové momenty, kdy je třeba rychle jednat a umět se rozhodnout. S alkoholem nemusí člověk danou situaci vyřešit adekvátně a spíše ji podcení.Záleží i na zkušenostech vodáka a konkrétní vodě. Nic se nemá přehánět, protože vždycky se může něco stát.

Marek Gunar (18) Rychnov n. Kn.
Při koupání na koupališti si nějaké to pivo dám, ale na lodi bych to raději neriskoval. Už jsem plul na kánoi na Odře a vím, že to může být hodně rizikové. Zvláště když se objeví jez a člověk musí být hodně obezřetný, aby neskončil pod vodou.