Rychnovská firma prezentovala obyvatelům podnikatelský záměr: hangár, testovací letiště a montáž robotických vrtulníků. Občané se ale bojí hluku.
Robot vrtulník
Firma chce vyrábět roboty pro záchranářské účely. Například monitorování lesů, včasné odhalení požárů, vyhledávání osob v lavinách.
Záměr prezentovali Lubor Kult a Otto Štěpán. Občané však dali najevo, že z jejich úmyslu nadšení nejsou. „Nechceme tu žádný hluk. Nikomu nebude příjemné, když mu nad domem budou přelétávat vrtulníky,“ oponoval Václav Ešpandr, s jehož postojem souhlasili další. Jeden z občanů dokonce naprosto odmítl jakýkoli kompromis: „Nic tu nechceme. Napíšeme petici.“
Občany zajímala hladina hluku. „Nemáme s sebou protokoly z měření,“ zněla několikrát odpověď. Asi po půlhodině našli Štěpán s Kultem orientační údaj. „V těsné blízkosti robotického vrtulníku je třiaosmdesát decibelů. Vrtulník bude ve vzduchu maximálně deset hodin měsíčně, půjde o testování. Podle leteckého zákona nesmí letět nad obytnou části níže než tři sta metrů,“ argumentoval Štěpán.
Zdůraznil, že půjde o montáž. Josef Tomáš za občany oponoval, že vzroste doprava a s ní i hluk. „Vrtulník se ve složeném stavu vejde na vlek za osobní auto. Vozit se sem budou díly malými dodávkami. Ročně máme v plánu sestavit pětadvacet robotických vrtulníků,“ vysvětloval Kult.
Dohady lidí ohledně hluku však neuklidnil. Podnikatelé se proto rozhodli uspořádat letecký den, kdy lidé uvidí a uslyší robota sami.