Kolik času zaberou přípravy?

Dlouhodobé přípravy začínají prakticky hned po konci předchozího ročníku, ale ty akutní přípravy samotných kulis a bojiště či tábora - to jsou zhruba dva týdny intenzivních prací.

close Vilém Janeček s manželkou. info Zdroj: Deník/Jana Kotalová zoom_in Vilém Janeček s manželkou.

Už z předchozích ročníků vím, že se vždy inspirujete událostmi z historie místní či blízkého okolí. Jaké bitevní ukázky tentokrát uvidí diváci?

První bitvou v programu je v 15.30 bitva tzv. Landsknechtů, tedy křiklavě barevně oblečených žoldáků z konce 15. st. - je to krásně specifické období z hlediska bojové módy i vybavení a doufám, že diváci ocení i krásně romantický příběh, kvůli kterému se celá mela strhne.

Druhou bitvou je naše tradiční středověká bitva od 17 hodin, ve které se střetnou stovky válečníků o královské panství u Albrechtic nad Orlicí, kde se navíc ocitne v zajetí krásná Eliška, nemanželská dcera krále Přemysla Otakara II… a možná jí na pomoc přijde i samotný královský otec ve svém specifickém jedinečném brnění!

SHŠ Foltest oslaví 11. července 2024 páté výročí založení, Půtovy zámecké slavnosti pořádá spolu se spolkem Život na zámku. Účastní se historických bitev z období vrcholného středověku a železných LARPů a dále se chce rozvíjet v oblasti scénického šermu. Velitelem je Vilém Janeček, který představuje Jana Viléma Drnholce z Rychnova alias Švába, nejstaršího syna Jetřicha z Drnholce. Hejtmanem skupiny je jeho manželka, která ve světě šermířů používá jméno Karolína Talackovna z Ještětic alias Gremlin. Pochází z vladyckého rodu Talacků ze Solnice a Ještětic, který sídlí na tvrzi v Ještěticích. Věnem dostala dvory v Solnici a Ještěticích a rozšířila tak statky svého manžela Jana Viléma z Drnholce o důležité hospodářské a výrobní zázemí. Dohlíží na kanceláře jednotlivých panství svého muže a v jeho nepřítomnosti jej zastupuje. Jako správná paní hostitelka se silně angažuje na slavnostech, které pořádá její manžel, a čas od času s ním vyjede na jeho válečné výpravy i návštěvy cizích šlechtických dvorů. /Zdroj: SHŠ Foltest/
O dalších členech skupiny se můžete dočíst zde.

Jinak Vilémova žena se ve skutečnosti jmenuje Dominika a je prapravnučkou zakladatele proslulé značky JAWA Františka Janečka.

Na co všechno se jinak příchozí mohou těšit a jsou na programu nějaké novinky?

Největší novinkou bude zápas ve středověké hře Soule - je to podobné rugby a divácky atraktivní dynamická hra, ale též se u nás poprvé představí Keltoviny - děti i dospělí se budou moci naučit různé fígle s biči a pořádně si zapráskat bičem. Obměnili jsme též několik interpretů. Můžete se tak těšit na novou historickou taneční skupinu Évadées nebo neokoukané špičkové vystoupení šermířů ze Servus Bellum.

Ovšem některé naše oblíbené stálice zůstávají. Kromě samotné velké bitvy a turnajů se můžou návštěvníci opět těšit na nádherné a především šikovné dámy z orientální taneční skupiny Sahar nebo na skvělou metalovou kapelu Metanoon, či drezuru koní s ohněm Black Unicorn a všemi oblíbeného kata Martina.

| Video: Youtube

Program Půtových zámeckých slavností

11.00 - Slavnostní zahájení akce spolu s majitelkou zámku.
11.10 - 12.00 Historický průvod městem Solnicí a obcí Kvasiny
12.30 - Koncert kapely Bohemian Bards
13.00 - 13.30 Ukázka sokolnictví
13.30 - Šermířské vystoupení
13.45 - Taneční vystoupení skupiny Evadees
14.15 - Rytířský turnaj o ceny, Lehkooděnci a těžkooděnci
15.00 - Vystoupení koní Black Unicorn
15.30 - Bitva Landsknechti
16.00 - Taneční vystoupení skupiny Sahar
16.30 - Koncert kapely Bohemian Bards
17.00 - Historická bitva (gotika)
18.00 - Fakír Dragon
18.30 - Ukázka hry Soule
19.30 - 20.00 Ukázka práva útrpného v podání mistra Martina
20.00 - Koncert kapely Metanoon
22.00- 23.30 Večerní ohňová galashow s koňmi podání Black Unicorn, In Taberny , Fakíra Dragona a Novus Origo
Vice informací najdete zde.

Mohlo by vás zajímat: Ve středověku žijeme celá rodina, říká Obi-Wan

Z ležení družiny Tomana z Boskovic | Video: Deník/Jana Kotalová