V obci Kvasiny se původně uvažovalo o rekonstrukci kulturního domu ze 70. let, ale dopadlo to jinak. Nakonec byl zbourán a postaven nový.

S investicí, která přesáhla částku 57 milionů korun, pomohla dotace z ministerstva financí z programu Podpora a rozvoj oblastí života obcí a krajů v hodnotě necelých 43 milionů korun. Obec pak z vlastních zdrojů přidala zbylých více než 14 milionů korun.

Zdroj: Deník/Jana Kotalová

„Projekt měl náročné řešení, protože na začátku jsme chtěli rekonstruovat a rozšířit původní kulturní dům z roku 1971. Pak jsme k tomu přidali obecní úřad, kdy jsme se nedomluvili s Českou poštou, která je majitelem objektu, ve kterém jsme byli v nájmu. V konečném důsledku jsme došli k tomu, že novostavba vyjde nejekonomičtěji a nejhospodárněji,“ přibližuje zrod projektu starostka Kvasin Alice Nováková.

S výsledkem je spokojená: „Jak pan architekt, tak dodavatel stavby odvedli výbornou práci.“

A slavnostní otevření si nenechala ujít spousta místních obyvatel, z nichž někteří pamatují ještě dobu budování předchozího kulturního domu, jenž se stavěl v akci „Z“. „Máme to tady nádherné, to jsme ani nečekali,“ nešetřila chválou jedna ze starších návštěvnic.

Hned vedle vstupu našla zázemí obecní knihovna, jejíž součástí je i dětský koutek. Další část vlevo je vyhrazena kancelářím a archivu obecního úřadu.

V září loňského roku se školáci v Černíkovicích dočkali slavnostního otevření nové pasivní budovy školy, vyrostla v sousedství té staré.
Pasivních staveb na Rychnovsku přibývá. Patří k nim i škola v Černíkovicích

Vpravo je kulturní dům s technickým zázemím, šatnami, sociálním zařízením a prostorný sál s pódiem. Na něj navazuje restaurace, tato část byla z dotačního programu vyjmuta a obec ji financovala pouze z vlastních prostředků. Nyní bude dalším úkolem sehnat jejího nájemce.

Doba trvání stavby: 16,5 měsíce
Náklady stavby z SoD:
57 371 649,31 Kč
Dotace z MF z programu Podpora a rozvoj oblastí života obcí a krajů: 42 972 120 Kč
Výše vlastních zdrojů:
14 399 529,31 Kč

„Podařilo se tady skloubit víc věcí dohromady. V budově je obecní úřad, knihovna, zároveň tu máme novou serverovnu. Ta bude sloužit pro projekt obecní optiky, který jsme v letošním roce spustili. Největší částí je kulturní dům, který jsme se pokusili pojmout multifunkčním způsobem. A podle mě se to i podařilo, mám z toho ohromnou radost,“ říká místostarosta Kvasin Jiří Novotný a ukazuje i některé vychytávky, jako využití místa za schodištěm pod pódiem, kde čekají složené stoly určené do sálu.

Úsekové měření funguje od loňska v Lípě nad Orlicí.
Pozor, ať nevyfasujete pokutu! Úsekových měření na Rychnovsku přibývá

Počítá se s tím, že sál kvasinského kulturního domu bude lákat na plesy, divadelní představení a další akce.

„Představivosti se meze nekladou, myslím, že by tady mohly být i svatby a koncerty, sál se podařilo doladit i z hlediska akustiky. Prostory tady jsou oproti předchozím rozhodně větší a jsem tomu rád. V době před covidem, kdy ještě kultura fungovala, jsme měli problém s tím, že kapacita původního sálu byla pro Kvasiny malá. Kapacita se navýšila na rozumnou míru, nikdy jsme nechtěli konkurovat Solnici, kde je opravdu velký sál,“ podotýká místostarosta.

Tak velký sál by se prý v Kvasinách podařilo naplnit pouze jednou ročně: „Spolupracujeme se Solnicí a budeme i do budoucna, velké akce budeme pořádat tam a ostatní své akce budeme realizovat v našem novém kulturním domě. V době covidu přišel útlum kulturního života v obci a pak zase lidé čekali, až se dostaví nový kulturní dům. Věřím, že o to víc teď bude využíván a moc se na to těším.“