Letos v březnu se dílo tohoto světoznámého malíře nazvané Tryskání II prodalo v londýnském aukčním domě Sotheby's za rekordních téměř 231 milionů korun. Jde zřejmě o vůbec nejdražší obraz českého původu posledních desetiletí prodaný na zahraničních aukcích. Tento měsíc uplyne od narození Františka Kupky 150 let a jak jeho rodné Opočno, tak Dobruška, kde strávil mládí, žijí oslavami.

Hlavní program je naplánován už na tento týden a táhnout bude i na originály Kupkových obrazů. Vernisáž výstavy se uskuteční v sobotu 11. září v 10 hodin ve výstavní síni Františka Kupky a Luboše Sluky a Kupkova díla tu budou k vidění pouze do 18. hodiny. Jde o malby ještě z období před abstrakcí, kterou se nejvíce proslavil. Přesto se i ony na aukcích dražily za milionové částky.

"Jsou to malby z let 1902 až 1908. Výstava těchto originálů je pořádána ve spolupráci města Opočna a Galerie Zdeňka Sklenáře. Představí Kupkovy obrazy Andrée z roku 1908 (olej na plátně 41 x 33 cm), Rybník z roku 1905 (olej na plátně 55 x 46 cm), Antropoides z roku 1902 (kvaš na papíru 58,5 x 61,5 cm) a ještě jedno dílo s názvem Našel žlab z roku 1905 (olej na plátně 19,5 x 23 cm)," zve na výjimečnou událost starostka Opočna Šárka Škrabalová.

Z natáčení třetí série na hradě Potštejn.
František Kinský opět ve stopách Modré krve: "Třetí série bude mít 10 zastávek"

Slavnostní zahájení oslav je však naplánované už na pátek 16. hodinu, a to před palmovým skleníkem u zámeckého letohrádku, kam bude lákat výstava fotografií českého fotografa žijícího v Puteaux Karla Steinera. Právě tady budou vyhlášeny i výsledky fotografické soutěže na téma Abstrakce, oceněné snímky tu budou také k vidění.

Inspirace Kupkou je pak tématem módní přehlídky, která zpestří páteční večer od 20 hodin na nádvoří opočenského zámku. Představí se zde kolekce oblečení butiku SV Style Opočno Šárky Vondřejcové, autorské modely SPŠ Otty Wichterleho Červený Kostelec a VOŠ oděvního návrhářství a SPŠ oděvní Praha.

V sobotu odpoledne už převezme pomyslné žezlo Dobruška. V 15 hodin otevře nové muzeum věnované Františku Kupkovi, a to přímo v domě, v němž žil. Návštěvníci se tu dozvědí o historii domu, v němž Kupkova rodina žila a časová osa jim přiblíží jak jeho životní osudy malíře, tak vývoj jeho umělecké tvorby. Připomenuto tu bude i jeho působení v československých legiích či to, že jeho Dvoubarevná fuga inspirovala tvůrce oblečení pro českou výpravu na Olympijské hry v Londýně v roce 2012.

Ilustrační foto.
Smrt v Solnici: Násilník zaplatil životem. Žena na něho vytáhla nůž

"Vystavíme tam i originál akvarelu Bretaňské skály. Expozice přitom bude odkazovat na originály, které máme na radnici. Patří k nim také originál Kupkova obrazu panorama Dobrušky, v muzeu jako zajímavost nabídneme pro srovnání velkou fototapetu, jak vypadá panorama Dobrušky dnes. Třetí místnost je interaktivní, přijdou si tu na své hlavně děti a mládež. Budou si tu moci například domalovat Kupkův obraz, bude tu i obrazovka, na níž poběží třeba film Francek o mládí Františka Kupky," popisuje místostarosta Dobrušky Miroslav Sixta.

V rámci muzejní noci pak bude možné zdarma navštívit všechny expozice dobrušského muzea (od 17 hodin).

"Dále můžete navštívit koncert v Husově sboru či zhlédnout v kině hraný dokument Francek. Pokud nestihnete Francka v Dobrušce, bude k vidění i v Opočně - v neděli 12. září od 15 a 16 hodin v netradičních prostorách opravené kostnice u Mariánského kostelíku. Věříme, že si společně s námi oslavy užijete," doplňuje vedoucí Kultury Opočno Radka Mecnerová.