„Do Kounova jsme jeli jako jedni z prvních. Takovou bouři a liják jako tenkrát jsem už nikdy nezažil. Mířili jsme do části Hluky, která byla nejpostiženější. Tam už jsme ale nedojeli,“ vzpomínal na onu noc jeden z hasičů Martin Kubíček (na snímku).

Přes hasičskou cisternu se převalila obrovská vlna vody. „Připadalo mi, jako bychom narazili do stěny. Vlna se valila dokonce i přes střechu. Voda se dostala do motoru a zůstali jsme stát na místě,“ popisoval Kubíček.

Posádka zůstala uvězněná uprostřed stále stoupající vody. „Po nějaké době k cisterně připlul traktor a zastavil se o ni. Uvnitř kabiny bylo asi šest lidí včetně matky s osmiměsíčním dítětem,“ vysvětloval Kubíček. Protože voda pronikla dovnitř traktoru, pomohli hasiči lidem přelézt do cisterny. Tam se naštěstí hladina vody zastavila u dveří a v kabině tak bylo sucho.

„Měli velké štěstí, že na nás narazili. Jinak by s největší pravděpodobností skončili v hlubokém korytu potoka, kde by neměli šanci,“ líčil Kubíček. V silném proudu by nedokázal plavat ani dospělý člověk, natož matka s dítětem. Není pochyb o tom, že bez pomoci hasičů by posádka traktoru skončila špatně. Martinu Kubíčkovi bylo uděleno vyznamenání za záchranu života.

Posádka cisterny zůstala ve voze uvězněná až do rána. „Zpočátku zavládla docela panika. Voda stoupala a všichni se báli. S kolegy jsme komunikovali vysílačkou, ale neměli žádnou možnost, jak nám pomoci,“ uvedl Kubíček. Lidé se uklidnili až poté, co hladina vody začala klesat.

Poté, co voda opadla úplně, nemohli hasiči uvěřit vlastním očím. „Všude byla jen měsíční krajina. Silnice, po které jsme původně jeli, přestala existovat. Vydržel jen kousek asfaltu, kde stála cisterna. Ta byla asi o dva metry výš než všechno kolem,“ dodal Kubíček. Cisterna musela zůstat na místě ještě několik dní, než bylo okolí upraveno natolik, aby mohla být odtažena.

Náměstek Policejního prezídia pro uniformovanou policii Ivan Bílek předal v pátek na slavnostní akci k připomínce povodní medaili hasiči HZS KHK v Rychnově nad Kněžnou Martinovi Kubíčkovi za záchranu lidských životů.

Lucie Kudláčková