VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kronikáři z okresu si vyměňovali zkušenosti

Dobruška - Po několika letech odmlky se sešli kronikáři okresu Rychnov nad Kněžnou. V malém sále Společenského centra v Dobrušce, kde se setkání uskutečnilo, se „zapisovatelé" místních dějin museli cítit opravdu „jako doma", neboť tam právě nyní probíhá výstava Dobrušské kronikářství.

3.6.2015
SDÍLEJ:

ARCHEOLOŽKA Martina Beková z Muzea Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou na setkání okresních kronikářů popsala výsledky archeologických průzkumů na DobrušskuFoto: Dana Ehlová

Za jednoho z pořadatelů, kterým bylo dobrušské Vlastivědné muzeum, řekl vedoucí této instituce Jiří Mach: „Dříve se setkání pořádalo každoročně. Letošní se koná po několika letech a jeho spolupořadatelem je Státní okresní archív. Proto byli pozváni kronikáři z celého okresu." Zároveň zdůraznil, že hlavním smyslem akce, jíž se zúčastnila zhruba polovina zástupců devadesáti obci, které by na Rychnovsku měly vést kroniku, byla výměna zkušeností.

Archeologie na Dobrušsku

Vzápětí po přivítání účastníků starostou Dobrušky Petrem Tojnarem se rozběhla první přednáška archeoložky Martiny Bekové z Muzea Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou na téma výsledky archeologických průzkumů na Dobrušsku.

Poměrně časté stavební akce v místech původního osídlení s sebou přinášejí také přítomnost archeologů, kteří postupně skládají střípky příběhu o historii města i regionu. Díky posledním nálezům, objeveným před několika dny na pozemku u domu čp. 10 na náměstí F.L.Věka, měli tito odborníci znovu možnost „nahlédnout do zdejšího života" před více než šesti stoletími.

Výklad historičky doplněný fotografiemi dále stručně zdokumentoval vykopávky a objevy v Dobrušce za několik posledních let z lokalit u nové polikliniky, čp. 14 a z budovy muzea a synagogy na Šubertově náměstí.

„Kromě toho si kronikáři vyslechli přednášku Bohumíra Dragouna z Muzea Orlických hor o barokních památkách v Podorlicku. Zajímavé informace zazněly i z úst vedoucí badatelny Státního archivu v Rychnově," popsal průběh Jiří Mach, který vystoupil na téma Vlastivědné muzeum a kronikáři.

Kroniky městské, církevní a spolkové

Vraťme se ještě k výstavě nazvané Dobrušské kronikářství. Obsah zajímavého průřezu dobrušským kronikářstvím i kronikářů popsal Jiří Mach, autor expozice: „Vedle nejstaršího kronikáře Zikmunda Vonáška, který jako městský písař činil do městských knih záznamy kronikářského charakteru, tam jsou jak obecní kroniky (v Dobrušce se vede kronika od 19. století), tak kroniky církevní, spolkové (třeba Vlasty nebo Dobroše) a dokonce i soukromé, např. pana Vašíčka z Bystrého nebo Václava Matouše. Ten se osobně zasloužil o zpřístupnění kronik z 19. století už tím, že je přepsal, navíc sám vedl i svou vlastní kroniku rodiny Matoušů. Výstava ukazuje také obrazové kroniky Aloise Beera a připomíná největší osobnosti mezi dobrušskými kronikáři Roštlapila, Pišla, Ježka."

Dana Ehlová

Autor: Redakce

3.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bára Štěpánová.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Evropské centrum na testování leteckých motorů má pravděpodobně na hradeckém letišti vzniknout na sklonku letošního roku. Přestože se jedná o unikátní projekt mimo jiné pod patronátem ČVUT,  u zástupců místních samospráv jeho vybudování vyvolává otazníky,

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Nová lanovka v Černém Dole už má sedačky, vyhlíží zimní sezonu

Královéhradecko, Černý Důl - Na sjezdovce v Černém Dole se rozjela nová čtyřsedačková lanovka. Je největší letošní investicí SkiResortu Černá hora - Pec, do něhož areál patří. Zatím jen ve zkušebním provozu, bez cestujících.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Šachisté vstoupili do nové sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala Krajská soutěž – skupina východ šachových družstev.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení