V Orlických horách zahajuje v pátek zimní sezonu Skicentrum Deštné. V provozu bude rychlá čtyřsedačková lanovka a modrá sjezdovka Marta v omezené šířce. Ski centrum Říčky v Orlických horách odstartuje provoz v sobotu v 8 hodin na 1200 metrů dlouhé červené sjezdovce.

Lyžaři se musí připravit na zvláštní opatření, která vyplývají ze současné epidemické situace. K letošnímu lyžování budou patřit roušky, rozestupy, dezinfekce, rezervace služeb online, platby kartou.

Ve SkiResortu Černá hora-Pec se v pátek rozjedou vybrané sjezdovky v areálech Černá hora a Pec pod Sněžkou s prodlouženou provozní dobou už od 8 hodin.

"Při přepravě na vleku i lanovce a ve vnitřních prostorách budov je potřeba mít ochranu dýchacích cest. Při čekání ve frontě je nutné udržovat rozestupy 2 metry a v omezeném počtu jedné osoby na 15 metrů čtverečních vstupovat také do půjčoven lyží nebo kanceláří lyžařské školy," přibližuje pravidla jednatel SkiResortu Černá hora-Pec Petr Hynek. "Lyžaři budou mít k dispozici dezinfekci ve všech areálech. Kabinková lanovka musí mít během jízdy otevřená okna. Společně by měli nastupovat na sedačky či vleky jen ti, kteří spolu na hory přijeli a lyžují spolu, tedy rodiny, nebo menší skupinky," popisuje Hynek.

Roušky, rozestupy

Jak bude vypadat situace ve Špindlerově Mlýně, to upřesňuje ředitel Skiareálu René Hroneš. "Ke každému turniketu u lanovky povede pouze jeden jednostopý, osmdesát centimetrů široký koridor. Už díky faktu, že návštěvníci mají na nohou lyže, budou mít mezi sebou zajištěné dvoumetrové rozestupy. Mezi jednotlivými koridory pak budou rovněž rozestupy široké dva metry."

Také občerstvení u sjezdovek se musí řídit protiepidemickými opatřeními. FordBar na Černé hoře i Bullbar v Peci pod Sněžkou tak budou nabízet pouze občerstvení z výdejního okénka nebo venkovního baru. Ve Špindlerově Mlýně budou v provozu výdejová okénka na terase Restaurace na Pláni, Restaurace Stadion a Bistra Medvědín, v Mladých Bukách v Rotundě. V provozu budou i lyžařské půjčovny. Skipasy bude nejvýhodnější nakupovat online. Pokud se naplní požadovaná kapacita, skiareály zastaví jejich prodej.

Ve Skiareálu Špindlerův Mlýn začne bude od pátku v provozu lanová dráha Hromovka a šestisedačková lanovka ve Svatém Petru od 8.30 do 16.00. Lyžovat se bude na modré turistické sjezdovce. O víkendu bude jezdit rovněž lanovka Medvědín, ale pouze pro pěší turisty. Skibusy jsou ve Špindlerově Mlýně až do zahájení provozu hotelů mimo provoz.

Na nošení roušek a dvoumetrové rozestupy mezi lyžaři u dojezdu pak budou navíc dbát nově najatí zaměstnanci. Všude v areálu špindlerovského střediska je dostupná dezinfekce. "Navíc my sami budeme průběžně všechna exponovaná místa opakovaně během dne dezinfikovat," upozorňuje René Hroneš. Bezpečnostní a hygienická pravidla jsou zajištěná i v půjčovně lyžařského vybavení a v lyžařské škole na Hromovce a ve Svatém Petru.

Ve Skiresortu Černá hora-Pec bude od pátku pro lyžaře na Černé hoře otevřená sjezdovka Anděl v celkové délce 1400 metrů. Lyžaři se k ní dostanou kabinkovou lanovkou z Janských Lázní a stejně zase zpět k parkovišti po lyžování. V Peci pod Sněžkou bude v provozu 4,6 km sjezdovek, a to Javor 2, Lyžařská, Smrk, Zahrádky a U potoka.

Společný skipas pro 6 areálů, na který byli lyžaři ve SkiResortu zvyklí, tentokrát v nabídce nebude. Kvůli protiepidemickým opatřením nabídne SkiResort lyžování pro každý areál zvlášť, od 8 do 16 hodin. Skipasy budou nejvýhodnější při online nákupu předem. "S naplněním kapacity pro daný den zastavíme prodej skipasů online i na kamenné pokladně. Kvůli rychlejšímu odbavení lyžařů jsme se rozhodli zjednodušit také ceník. Lidé tak mohou využít dopolední (8.00 - 11.45), odpolední (12.15 - 16.00) a celodenní skipasy (8.00 - 16.00). Střídavé, nebo vícedenní v nabídce v této sezóně nebudou, zejména z důvodů kontroly počtu lyžařů v areálu," objasňuje Zina Plchová, mluvčí SkiResortu.

V první den sezóny vyjde dopolední lyžování na Černé hoře na 550 Kč při nákupu online a na 590 Kč při nákupu na pokladně. V Peci pod Sněžkou pak dopoledne vyjde na 650 Kč online a 690 Kč na pokladně. Odpolední skipas v Janských Lázních stojí 450 Kč online a 490 Kč na pokladně. V Peci je cena 550 Kč online a 590 Kč na pokladně.

Lyžařský areál v Malé Úpě zahájí zimní sezonu v pátek v 8.30 na sjezdovce Pomezky. Skipas je možné koupit na 4 hodiny (za 500 Kč) nebo na 2 dny (1400 Kč). "Toto omezení je hlavně kvůli tomu, abychom mohli lépe řídit množství lidí na svahu a hlavně ve frontě. Podle nařízení vlády jsme povinní kontrolovat shlukování lidí ve frontě a dodržení rozestupů," vysvětluje Martin Buček, ředitel SKiMu Malá Úpa.

V Mladých Bukách bude v provozu od pátku 18.00 hlavní sjezdovka. V dalších dnech se bude lyžovat od 9 do 16 a od 18 do 21 hodin.