To jsou jedny z mnoha bodů, které stmelují rodinu. Současná doba je charakteristická velkým pluralismem. Dbá se především na hodnoty spojené s individualismem, to společné se nám jakoby stále více vzdaluje.
Není proto náhodou, že se krize tradic dotýká i rodiny, ba naopak právě v rodině se zrcadlí obraz doby, ve které žijeme.

Anktea: Jaké rodinné tradice udržujete u vás doma?

Pavel Linhart, 39 let
Rychnov nad Kněžnou

„Snažíme se co nejčastěji jako rodina sejít alespoň u večeře. Nedělní obědy se nesou občas i v trochu slavnostnějším duchu, ale k babičkám na ně moc nejezdíme, máme je totiž daleko. Svátky a narozeniny slavíme určitě v rodinném kruhu, u příležitosti jubileí spojujeme oslavu se setkáním širší rodiny. Držíme se spíše tradičních českých svátků, nejoblíbenější jsou Vánoce, které máme spojené hlavně se štědrovečerní večeří a předáváním dárků."

Daniel Wolf, 26 let
Polička

„U nás se na klasické tradice příliš nedá. Samozřejmě, že si přejeme k narozeninám, slavíme některé svátky. To se pak sejdeme i s rodinou, zpravidla tak jednou až dvakrát ročně. Tím, že žijeme každý jinde, se nevidíme moc často. Každou zimu se těšíme na Vánoce, kdy alespoň na pár dní opustíme každodenní povinnosti, procházíme se, povídáme si. K tomu patří i dobré jídlo a pití, které si u této příležitosti výjimečně vychutnáváme společně."

Jiří Zima, 24 let
Solnice

„Málokdy se s rodinou sejdeme ke společnému obědu. Alespoň tak jednou za dva měsíce se ale snažíme, abychom se sešli všichni. A Vánoce, ty musí být vždycky s rodinou, to jinak nejde. Klasicky pouštíme lodičky, holky hází botou, hlavně sestra. Moderní americké svátky se u nás neuchytily, ctíme spíše české tradice. Když si vzpomenu, což není vždycky jednoduché, tak dám mamce i kytku ke dni matek – utrhnu na zahradě."

Marie Hostinská, 64 let
Rychnov nad Kněžnou

„Tradice dodržujeme, ty klasické, a rádi. Já sice už bydlím sama, takže nemám pravidelně s kým večeřet, ale děti mě navštěvují. Není to pravidelně, ale v kontaktu jsme pořád. Na svátek a narozeniny se scházíme na slavnostní oběd, společně strávené Vánoce, kapr a bramborový salát jsou samozřejmostí. Vzpomenou si i na svátek matek. A když nemohou zrovna přijít osobně a předat dáreček, tak vždycky alespoň pošlou esemesku."