V průběhu předchozích pěti let se hlavní vlna nákupů stále více přibližuje k Vánocům. Nákupy na poslední chvíli jsou již běžné.

„Loni to byla polovina listopadu, letos prosinec. Nákupy jsou v podobné intenzitě a tržby jsou zatím shodné s nejsilnějším loňským rokem. Zákazníci ale více vybírají kvalitní zboží,“ uvedl včera Otto Šlemín z prodejny Elmax v Havlíčkově ulici.

„Počet nakupujících je stejný jako loni, neděle jsou však oproti sobotám slabší. Především je letos znát, že lidé jsou opatrnější. Hračky více vybírají a hlavně si hlídají různé slevové akce, kdy mohou koupit zboží výhodněji a ušetřit. To se týká především dražších hraček, jako třeba stavebnice Lego. Na tržbách jsme asi tak nastejno jako loni,“ komentovala zájem o hračky během včerejších nákupů vedoucí značkové prodejny v Havlíčkově ulici Štěpánka Pacáková, podle které očekávají veliký nápor na poslední chvíli.

Pokles o třicet procent tržeb však cítí prodejna s bytovým textilem v Havlíčkově ulici. „Naše firma má zde totiž dvě prodejny. Na prádlo a textil, kde jsou tržby stejné, a náš bytový textil. Protože cejchy, záclony a podobný sortiment se nekupuje tak často, je znát, že lidé tento nákup zvažují a snaží se šetřit. U nás to začalo asi tak od září a ovlivnily to i vlny propouštění ve zdejších podnicích,“ bilancovala vedoucí obchodu Jana Růžičková, která však byla spokojená se sobotními tržbami.