Rychnovsko je sice koutem vzdáleným od velkých měst, ale neznamená to, že by se tu nepáchaly vraždy, loupeže či jiné zločiny. Jsou opět tématem pokračování úspěšného titulu Kriminální případy z Orlických hor, za nímž stojí autorská dvojice Zdeněk Hlaváček a Jiří Mach.

Exšéf kriminální policie a bývalý ředitel policejního územního obvodu v Rychnově nad Kněžnou Zdeněk Hlaváček strávil v policejní službě přes 40 let svého života a jeho vyprávění by vydalo na hodně dlouho. Proto už při výběru příběhů do první knihy, který nebyl rozhodně jednoduchý, začínalo být pomalu jasné, že je „zaděláno“ i na druhou. Bylo by škoda, kdyby zůstalo pouze u jedné.

Jiří Mach z Dobrušky má stále dost námětů ke psaní.
Kriminální případy z Orlických hor: kokain z Kolumbie i vražda nadvakrát

„Píše se to dobře, když jsou příběhy dané. Knížka byla hotová za čtyři nebo pět setkání u bílé kávy s panem Hlaváčkem,“ prozradil Jiří Mach. „Příběhů je zase třináct, ale žádnou symboliku za tím číslem nehledejte, prostě to tak vyšlo,“ říká.

„Některé případy jsou mimořádně závažné, jde například o trojnásobnou vraždu pachatele z Lípy nad Orlicí, brutální vraždu starostky obce Liberk, či velmi komplikovaný případ sebevraždy v Kostelci nad Orlicí. Nechybí ani nesnadné rozhodování o vhodném okamžiku policejního zásahu, popsané v příběhu Hranice rizika,“ uvádí vydavatelství Víkend, které oba tituly vydalo.

Jak však podotýká Jiří Mach, ani v pokračování Kriminálních případů z Orlických hor 2 nechybí humor: „Nebylo by to ono,“ tvrdí zkušený publicista a zmiňuje případ, kdy se kriminalisté i se zásahovkou vydali dopadnout do jedné vísky nebezpečného zločince a Zdeněk Hlaváček tu zažil setkání s velkým, hrozivě vypadajícím psem, který se na něj rozběhl. Nechat se od něho pokousat by zrovna nebylo příjemné. Bylo to prý poprvé a naposledy, co chtěl použít služební zbraň, ale náhoda tomu chtěla, že se tak nakonec nestalo. Pes se k němu nakonec dořítil, postavil se na zadní, opřel se o něj a olízl mu tvář. 

„Kniha přináší nejen napětí, ale také sondu do práce kriminalistů, kteří se starají o bezpečnost kraje pod Orlickými horami. Stejně jako první díl Kriminálních případů z Orlických hor, který se zaslouženě těšil velkému zájmu čtenářů, nezůstává ani další pokračování nic dlužné zajímavému a poutavému čtenářskému zážitku,“ dodává vydavatelství.

Zdeněk Hlaváček strávil u policie více než 40 let, po revoluci 16 let jako šéf kriminální služby a 12 let jako okresní policejní ředitel. U policie skončil před čtyřmi lety. Kromě toho, že je spolu s Jiřím Machem autorem obou knih Kriminálních případů z Orlických, je také nadšeným sportovcem.

Ze křtu nové knihy.
Kdyby sochy vyprávěly. Jiří Mach z Dobrušky seznamuje s jejich příběhy

Kniha zároveň vypráví o případech ze světa zločinu i o lidských osudech. Na setkání s autory teď zve Městská knihovna Karla Poláčka v Rychnově nad Kněžnou. 

„Případy, které se staly, si mnozí z nás pamatují, protože se odehrály v našem okolí nebo se přihodily někomu, koho jsme znali. Chcete-li si vyslechnout příběhy ze života kriminalistů, navštivte Městskou knihovnu Karla Poláčka v Rychnově nad Kněžnou 25. října v 18 hodin, kde budou oba pánové vyprávět o svých knihách. Rezervace předem je však nutná, počet míst je omezený,“ upozorňuje Lenka Frejvaldová z Městské knihovny Karla Poláčka v Rychnově nad Kněžnou.

Jiří Mach je publicista a bývalý vedoucí dobrušského Vlastivědného muzea. Napsal již přes tři desítky knih, některé sám, jiné jako spoluautor či jako editor, kdy dával materiály dohromady. Většinou jde o literaturu faktu, někdy odborněji zaměřenou. Jak říká Jiří Mach, realita je mnohem zajímavější než nějaké s prominutím "fantasmagorie". Nadále spolupracuje s dobrušským muzeem a napsal například i úvodní kapitolu k monografii Pavla Taussiga o Radoslavu Brzobohatém.