Toto ocenil nenahraditelnost dárců krve z regionu primář transfuzního oddělení Fakultní nemocnice v Hradci Králové Vít Řeháček. Rychnovský Oblastní spolek Českého Červeného (OS ČČK) kříže ani tentokrát nezapomněl na dárce krve a nedávno pro ně připravil ve Sporthotelu Weldis v Dlouhé Vsi slavnostní večer. Zlatá plaketa doktora Jana Janského za 40 odběrů, stříbrná plaketa za 20 a bronzová za 10 odběrů krve. To jsou symbolická ocenění Českého červeného kříže, která předsedkyně OS ČČK a rychnovská místostarostka v jedné osobě Jana Drejslová a primář Vít Řeháček předali „svým“ bezpříspěvkovým dárcům krve (zlatých přišlo 19, stříbrných 18 a bronzových 12).

„Doposud jsme na slavnostní předání zvali zlaté a stříbrné oceněné, letošní akce je výjimečná tím, že jsou zde poprvé i bronzoví dárci,“ prozradila ředitelka rychnovského Oblastního spolku Českého červeného kříže Olga Rohrová a zavzpomínala: „V roce 2009 jsme se trochu obávali pro dárce krve uspořádat ples, kde je nezbytnou podmínkou oblek, do kterého se úplně každému nechce. A protože jsme si přáli, aby se dárci krve veselili a tančili, zvolili jsme podzim a nazvali akci Společenský večer. Byli jsme velmi mile překvapeni tím, jak bohatou tombolu se nám tehdy podařilo díky vstřícnosti sponzorů připravit,“ uvedla ředitelka, která byla s letošní účastí spokojena. „Tentokrát jsme k tomu připravili předtančení kosteleckých mažoretek Marlen, po slavnostním ceremoniálu se přítomní bavili za hudebního doprovodu skupiny Combi a nakonec si odnesli hodnotné ceny z tomboly od štědrých sponzorů. Dárci se veselili a z toho máme největší radost, protože si to zaslouží,“ dodala ředitelka OS ČČK a pochlubila se, že mezi oceněnými byly i tři pracovnice ČČK. Bronzovou medaili převzala Lenka Provazníková, stříbrnou Pavlína Perháčová a zlatou Martina Roštejnská.“

Také primář transfuzního oddělení Vít Řeháček oceněným poděkoval. „Jeden dar neznamená pomoci pouze jedinému pacientovi, ale až třem. Z krve se totiž připravují tři transfúzní přípravky, kdy se rozdělí na červené krvinky, plazmu a krevní destičky. Umělá krev zatím neexistuje, takže léčba krví bude stále potřebná. Proto vám patří naše poděkování,“ poznamenal a upřesnil, že na Rychnovsku transfuzní oddělení chybí. „Proto sem posíláme autobus, který přiveze dárce k nám, my odebereme krev a opět je odvezeme domů,“ popsal Vít Řeháček způsob dopravy.
Poděkovat dárcům přišli i někteří pozvaní starostové města a obcí.