Ačkoliv je v kraji nejvíce aktivních případů od konce dubna, není podle hygieniků důvod k panice. Stále se totiž neobjevují případy komunitního šíření. „V tuto chvíli to vyhodnocujeme jako mírný nárůst, nikoliv jako nějakou intenzivní expanzi,“ řekl Deníku náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09).

Pod kontrolou je podle něj i situace v trutnovské nemocnici, kde se koncem minulého týdne objevili čtyři nakažení. „V tuto chvíli jsou potvrzení dva zdravotníci a dva pacienti. Nejedná se ale o komunitní šíření. Během úterka budou odebrány vzorky další části zdravotníků a pacientů a výsledky testů budeme mít k dispozici nejdéle ve čtvrtek dopoledne,“ doplnil Cabicar.

Ačkoliv situace v kraji vypadá v porovnání se zbytkem země dobře, politici varují před podceněním situace. „Bohužel, i v našem kraji stoupají počty nemocných, i když je jich méně než jinde,“ uvědomuje si hejtman Jiří Štěpán (ČSSD). Jeho náměstek pro zdravotnictví připomíná, že chování lidí může být pro další vývoj situace klíčové. „Apeluji zejména na návštěvy nemocničních zařízení, aby opravdu dodržovaly veškerá nařízení a používali roušky, dezinfekci a podobně,“ řekl Cabicar a připomněl, že právě nedodržování pokynů ze strany návštěv vedlo minulý týden k preventivnímu uzavření léčebny dlouhodobě nemocných v Opočně a v Hradci Králové.

Na druhou vlnu jsou nemocnice připravené

Na možné zhoršení epidemiologické situace jsou nemocnice napříč krajem podle všeho připravené. „Na případnou druhou vlnu jsme připravení jak tím, co si personál v nemocnicích vyzkoušel během jara, tak i dostatečným předzásobením ochrannými pomůckami. U některých položek máme zásobu na dva až tři měsíce, u jiných je ta zásoba i na delší období,“ potvrdil Cabicar připravenost nemocnic, které zřizuje Královéhradecký kraj. Zásoby ochranných pomůcek na několik měsíců dopředu avizuje i Fakultní nemocnice v Hradci Králové. A připravené jsou i laboratoře. Zatímco na začátku pandemie fungovala v březnu pro analýzu vzorků na covid-19 v kraji jediná laboratoř v hradecké fakultní nemocnici, nyní jsou vybavené laboratoře i v Trutnově a Náchodě. Výsledky jsou tak zdravotníci schopní lidem sdělit zpravidla do 24 hodin. Podle zdravotnického náměstka hejtmana navíc kraj uvažuje o tom, že v nejbližší době dovybaví i laboratoř v jičínské nemocnici.

Aktuální data

Celkem 59 aktuálně nakažených je podle pondělních odpoledních dat hygieniků v celém Královéhradeckém kraji. Nejvyšší počet aktivních případů (28) hlásí Hradecko. Následují okresy Rychnov nad Kněžnou (12), Náchod (11) a Jičín (6). Nejméně nakažených (2) je aktuálně na Trutnovsku. Všechny okresy patří podle v pondělí zveřejněného semaforu ministerstva zdravotnictví do nejnižšího bílého stupně. Ten značí nulové nebo zanedbatelné riziko.

Od začátku pandemie onemocnělo v Královéhradeckém kraji nemocí covid-19 dohromady 296 lidí. Hned 233 z nich už se z nemoci vyléčilo, čtyři pacienti naopak zemřeli.