Čerstvým držitelem ocenění EY Podnikatel roku Královéhradeckého kraje je Serafin Campestrini. O tom, co jednou bude dělat, měl jasno už v dětství. Mezi jeho hračkami byly vozíky, hoblovací linky, z té cesty zkrátka ani nešlo uhnout. Měl předurčeno, že se vydá ve stopách svých předků v rodinném podniku, který založil už jeho pradědeček Serafin Campestrini. Dnes se řadí mezi špičkové dřevařské firmy nejen v Česku a Polsku, ale také v Rakousku, kde se zrodil.

V Borohrádku na Rychnovsku začala společnost působit od roku 1995, kdy do Česka vstoupila dceřinou firmou rakouské Serafin Campestrini GmbH. Pod názvem SECA je jedním z předních evropských výrobců hoblovaného dřeva a dále zpracovávaných dřevařských produktů, jako jsou palubky, dřevěná prkna, latě a hranoly. Vznikají z nich dřevěné fasády, podkladní rošty, lehká garážová stání a pergoly, ale i vybavení interiérů včetně masivních podlah nebo designových dřevěných obložení.

Dan Vávra.
Kingdom Come aneb Rychnovák Dan Vávra učí svět českou historii

Sám Serafin prý uznává, že jeho produkt se může zdát obyčejný, ale zároveň ví, že po něm vždy bude velká poptávka. Důkazem je i 14 plných kamionů, které z Borohrádku denně odjíždějí, nebo záběr firmy nejen na rakouský, český, ale také na polský, italský nebo španělský trh.

Vítěze prestižní soutěže EY Podnikatel roku 2022 Královéhradeckého kraje vyhlásila společnost Společnost EY za podpory hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka. O vítězi rozhodovala nezávislá porota, ta ocenila vedle stávajících podnikatelských úspěchů firmy její odkaz na tradici a zároveň vizi, s jakou ji Serafin Campestrini dále rozvíjí, zvláště pak s důrazem na udržitelnost. Se zbytkovým materiálem se tady neplýtvá. Veškeré dřevo se zpracovává beze zbytku, hobliny z dřevovýroby se lisují do briket a pelet a ve vlastní elektrárně na biomasu se topí lesní štěpkou a vyrábí vlastní proud. Odpadní teplo z elektrárny se využívá na sušení řeziva a vytápění výrobních hal a kanceláří.

Prorazil se sušenými červíky. Byl jsem outsider, říká úspěšný podnikatel Libor Sloupenský.
Za 10 let bude mít hmyz cenu kuřecího, říká majitel krajské Firmy roku

„Velmi si vážíme ocenění EY Podnikatel roku Královehradeckého kraje a vnímáme ho jako velký závazek i do budoucna. Příští rok oslavíme 110 let působení na trhu, vítězství je pro nás odměnou za naši dlouholetou práci,“ řekla po převzetí trofeje Dana Kadavá, vedoucí ekonomického oddělení společnosti SECA Borohrádek.

Serafin CampestriniSerafin CampestriniZdroj: archiv fir. SECA

Kromě životního prostředí není Serafinovi lhostejné ani téma společenské odpovědnosti. Kromě podpory nejrůznějších organizací a sportovních klubů když bylo třeba, bez váhání zastavil výrobu a poskytl 20 kamionů latí na střechy domů, které poničil nedávný orkán na Moravě.

"V Česku má SECA kolem 150 zaměstnanců a Serafin se jim snaží být dobrým šéfem. Dle vlastních slov působí na první pohled přísně, nemá rád chyby a požaduje výsledky. Za svými lidmi ale vždy bezpodmínečně stojí, a je kdykoliv otevřený diskuzi," zmínila ředitelka soutěže Helena Sladkovská.

Serafin vnímá, že firmu nedostal od své rodiny jako dárek a také o ni náležitě pečuje. Chce ji neustále rozšiřovat, ale klíčová je pro něj udržitelnost. Jeho cílem je jednou předat svým dětem a dalším generacím společnost, která stojí na pevných základech a je připravena na budoucnost.

Václav Kyncl, výrobní ředitel doudlebské firmy Charvát.
Doudlebská firma vyváží do 15 zemí světa, zvítězila v prestižní soutěži

„Královéhradecký kraj potvrzuje letošní pomyslný trend, kdy se i v řadě dalších regionů daří uspět podnikatelům, kteří navazují na rodinnou tradici či tradiční řemeslnou výrobu. I Serafin Campestrini dokládá, že vedle dravých technologických a start-upových společností má v soutěži EY Podnikatel roku své nezastupitelné místo řemeslo a tradice, a mě to moc těší,“ uvedla Martina Kneiflová, vedoucí partnerka EY v České republice.

Ocenění je nejen uznáním dobré práce.

„Soutěž EY Podnikatel roku vnímám jako uznání pro inspirativní osobnosti, které mohou ostatním dodat odvahu uvádět v život nové podnikatelské projekty. V Královéhradeckém kraji jsme hrdí na naše úspěšné podnikatele. Zvlášť v posledních letech, kdy společnost jako celek musíme čelit nejedné výzvě, je poděkováním těm, kteří dávají lidem práci a posouvají náš kraj ekonomicky dopředu," pronesl v rámci slavnostního vyhlášení první náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Pavel Bulíček.

Regionální vítěz EY Podnikatel roku byl v tomto kraji letos vyhlášen teprve počtvrté, naposledy získal titul v roce 2019 Josef Hronovský, majitel společnosti HRONOVSKÝ s.r.o. zaměřující se na výrobu komponent pro automobilový průmysl.

Výsledky národního finále a jméno vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2022 České republiky budou vyhlášeny 28. února 2023. Vítěz z České republiky se následně zúčastní celosvětového finále a bude bojovat spolu s ostatními národními vítězi z padesáti čtyř zemí světa o titul EY Světový podnikatel roku.