Na Rychnovsku ale o to, aby vhodili hlas do urny, lidé zrovna extrémní zájem nejevili. Celé volby se tak nesou v duchu nízké volební účasti.

NÍZKÁ ÚČAST

Na některých místech tak nepřišlo odvolit ani třicet procent voličů. Taková situace byla v Rokytnici v Orlických horách, Pěčíně a Zdobnici. Výjimkou pak byl Janov, kde se k urnám dostavilo téměř sedmdesát procent voličů.

NESPOKOJENÍ VOLIČI

Někteří si teď taky možná říkají, ještěže k volbám nešli. Ti, kteří totiž volili a odevzdali svoje hlasy a jimi preferovaná strana nakonec zvítězila, nejsou nijak spokojeni s výsledkem, cítí se podvedeni. V Královéhradeckém kraji sice vyhrálo politické hnutí Ano 2011, to ale zřejmě skončí v opozici.
Lidé debatují na internetu o tom, že jsou podle nich volby zbytečné.
Pět stran – ČSSD, Koalice pro Královéhradecký kraj, ODS, Starostové a Východočeši a TOP 09 – pravděpodobně spojí síly a odsune vítězné ANO 2011 do opozice.

ZVOLENÍ ZASTUPITELÉ

A jak to vidí zvolení zastupitelé? Za vítězné hnutí ANO 2011 se dostal mezi krajské zastupitele na čtvrtém místě také Petr Sadovský, místostarosta Dobrušky.
Ten říká, že strana v současné době ještě vyjednává a že zatím není nic rozhodnuto. Koalice zatím ještě není uzavřená
„Jsem moc rád, že jsem dostal důvěru od tolika voličů. Tímto způsobem bych jim chtěl také poděkovat. V zastupitelstvu se budu snažit pomoci v oblastech, které tíží právě rychnovský okres," prozradil.

Za jakýsi "slepenec" považuje dosavadní výsledky povolebních vyjednávání i Josef Lukášek, kandidát KSČM, který svůj post v kraji obhájil. „Osobně jsem neměl vůbec dobrý pocit z vystupování jednotlivých lídrů politických uskupení už před volbami. Jejich vzájemné osočování a celkové vedení kampaně nevypadalo jako dobré znamení pro sestavení společné koalice po volbách. Myslím si, že je teď na voličích, aby svůj nesouhlas vyjádřili, i když to z jejich pozice není snadné. Alespoň svým osobním jednáním a komentováním snad debatu nenechají hned utichnout," řekl redaktorům Deníku.
Výsledek voleb Lukáška za jeho osobu těší, celkově však doufal v trochu lepší výsledek jeho strany anebo třeba i ČSSD. Přestože není členem vyjednávacího týmu, má informace, že komunisty k povolebním jednáním zatím nikdo nepřizval.

Mezi zvolené zastupitele se za ODS dostala také místostarostka Rychnova nad Kněžnou Jana Drejslová.
„Moc mě těší, že na tak malé město, jako je Rychnov, jsem dostala tolik preferenčních hlasů a nakonec jsem skončila pátá. I nadále bych se chtěla věnovat oblasti školství, sportu a kultuře," prozradila Jana Drejslová s tím, že se zatím žádného povolebního vyjednávání neúčastnila a bližší informace tedy zatím nemá.
Podle ní ale bude rozhodně přínosem, když v krajském zastupitelstvu bude někdo z Rychnova.