Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec Miroslav Wajsar a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.
„Jsem pyšný na to, že v našem kraji žijí nebo z našeho kraje pocházejí takové osobnosti, které svým úsilím, oddaností a nadšením, ale i každodenní prací a svým životem výrazně přispěly k rozvoji našeho regionu a přináší pozitivní změny a naději do životů nás všech. Bylo mi ctí vyjádřit jim naši hlubokou úctu a vděk,“ řekl hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.
Ocenění převzalo celkem dvacet osobností, které vzešly s desítek nominací, ať už od představitelů kraje, městských a obecních samospráv, ale i z řad veřejnosti. Jednotlivé nominace hodnotila Rada Královéhradeckého kraje a následně výběr schválili krajští zastupitelé.
Nejvyšší krajské ocenění - Řád Královéhradeckého kraje - získal ředitel Oblastní charity Červený Kostelec Miroslav Wajsar za dlouholetý a systematický rozvoj sociálních služeb v Královéhradeckém kraji a kardinál Dominik Duka za rozvoj duchovního života a kultury.
Medailí Královéhradeckého kraje I. stupně byli oceněni: za vědeckou práci a rozvoj vzdělanosti rektor Univerzity Hradec Králové Kamil Kuča, za rozvoj kvality života v Královéhradeckém kraji neratovský kněz Josef Suchár, za celoživotní vědeckou práci a odvahu experimentovat archeolog Radomír Tichý, za rozvoj umění v Královéhradeckém kraji bývalý ředitel Filharmonie Hradec Králové Václav Derner, za celoživotní rozvoj sportu a podporu sportovních talentů mimo jiné trenér olympioniků Aleš Suk, za celoživotní rozvoj sportu Jiří Hloušek z Čermné nad Orlicí, in memoriam za celoživotní vědeckou práci a ochranu přírody legenda z Krkonoš Jiří Flousek, za celoživotní vědeckou a lékařskou práci Tomáš Dědek, za celoživotní rozvoj sportu a parasportu zakladatel Českého paralympijského výboru a České asociace tělesně handicapovaných sportovců Libor Šnajdr.
Medailonky oceněných spjatých s Rychnovskem
Josef Suchár – za rozvoj kvality života v Královéhradeckém kraji
Josef Suchár vrátil do Neratova život a spojil lidi pro dobrou věc. Do vysídlené pohraniční obce Neratov se poprvé dostal v roce 1987. Zde nalezl rozpadlý kostel Nanebevzetí Panny Marie a téměř prázdnou obec, kde spolu s přáteli založil Sdružení Neratov. To se postupně zaměřilo na pomoc dospělým s lehkým mentálním postižením a postiženým dětem. Díky péči o ně tu získali práci další lidé a počet obyvatel obce se výrazně rozrostl. Sdružení provozuje chráněné dílny, hospodu, jídelnu či obchod a rekreační zařízení. Sdružení také dále opravuje místní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Dostal unikátní skleněnou střechu ve tvaru kříže, konají se v něm pravidelné bohoslužby i poutní slavnosti a koncerty.
Jiří Hloušek – za celoživotní rozvoj sportu
Jiří Hloušek letos oslaví 90. narozeniny a stále je plný energie, optimismu a chuti do života. Díky jeho usilovné celoživotní práci v Čermné nad Orlicí vybudoval velké sportovní zázemí místní tělovýchovné jednoty, jíž je stále aktivním členem, a které využívají stovky malých i velkých sportovců.
Alena Naimanová – za obětavou pomoc druhým
Nemocniční kaplanka a trenérka paměti zasvětila Alena Naimanová celý svůj život obětavé práci pro druhé. Velmi se zasloužila o fungování Rychnovského sboru, navázala například letitou spolupráci s náboženskou obcí v Německu, v Polsku nebo v Litvě. V nemocnici v Rychnově nad Kněžnou působí na oddělení následné péče, v Jaroměři v léčebně dlouhodobě nemocných a v Oblastní nemocnici Náchod, kde nabízí službu nemocniční kaplanky pro pacienty, jejich rodinné příslušníky i pro zdravotníky. V rychnovské a náchodské knihovně také vede kurzy trénování paměti.
Jiří Kaloč – za celoživotní přínos umění
Díla akademického malíře Jiřího Kaloče zdobí řadu galerií. Výtvarník však zároveň ve Vrbici na Rychnovsku vybudoval originální dům, který je galerií, ateliérem i domovem. Ruinu proměnil v duchovní místo, kde se setkává s přáteli. Stavba se dokonce stala kulturní památkou a vyšla o ní kniha. Dům budoval od roku 1967 z ruiny staršího vesnického objektu skrytém ve svahu na samém okraji Vrbice a stal se esencí Kaločova uměleckého směřování a prostorem pro celou řadu konceptuálních realizací. Díla Jiřího Kaloče jsou i nedílnou součástí interiéru v geriatrickém centru v Týništi nad Orlicí. Hlavní inspirací je mu krajina Orlických hor.
/Zdroj: KÚ KHK/
Držiteli Medaile Královéhradeckého kraje II. stupně jsou nově Jan Pešek za celoživotní rozvoj zemědělství, Jitka Fučíková za neutuchající vůli pomáhat lidem, Jiří Pekař za celoživotní rozvoj sportu, za obětavou pomoc druhým nemocniční kaplanka a trenérka paměti Alena Naimanová, za obětavou pomoc druhým Jana Horáková z Černilova, za rozvoj vzdělanosti v Královéhradeckém kraji zakladatel Prvního soukromého jazykového gymnázia v Hradci Králové Ladislav Bartůška, za rozvoj tělesné zdatnosti a úsilí o uchování paměti Sokola Pavlína Špatenková ze Dvora Králové nad Labem, za rozvoj autosportu v Královéhradeckém kraji Josef Donát a za celoživotní přínos umění akademický malíř Jiří Kaloč z Vrbice.
Ocenění osobnosti převzaly v rámci slavnostního galavečera v hradecké Petrof Gallery.
S využitím tiskové zprávy