V konkurenci soutěže Stavba roku Královéhradeckého kraje uspěla přístavba v domově důchodců v Albrechticích. Všichni, kteří ji znají, jsou přesvědčeni o tom, že vítězství to bylo zasloužené.

„Prvotní myšlenka postavit tyto domečky vzešla od našeho ředitele, který podobné zařízení viděl na zahraniční stáži. S architektem jsme byli v neustálém kontaktu, protože jsme chtěli využít dosavadní zkušenosti s péčí o lidi s Alzheimerovou chorobou," popsala zrod letošní stavby roku Jana Tichá, vedoucí sociálního úseku.

Potřebují prostor

Přednosti stavby umí zhodnotit, protože je neustále v pohybu po celém areálu. „Největší výhody plynou pro samotné obyvatele. Mají mnohem více soukromí než v hlavní budově a zároveň i dostatek prostoru, který potřebují. Ložnice naproti tomu nemusí být veliké, protože se tam prakticky nezdržují," dodala Jana Tichá.

Nový pavilon, nazvaný Domky, je složen ze tří propojených jednopatrových domečků. Každý z nich poskytuje přístřeší osmi obyvatelům. Přízemí vyplňují útulné společenské místnosti, kde nechybí televize a krbová kamna. Všichni klienti se setkávají i ve dvou prosklených atriích, ale volně průchozí je celé přízemí.

Cestu z jednoho konce budovy na druhý zkracuje prosklený koridor, který stavbu lemuje.

Klienti se zdržují hlavně ve společenských prostorech, kde se je pracovníci domova snaží aktivizovat třeba trénováním paměti. Jiní se mohou věnovat procházení i za špatného počasí. Právě účelnost a spokojenost uživatelů byla jedním z hlavních kritérií v soutěži.

„Přesto pro nás bylo vítězství překvapením. V nominaci bylo hodně zajímavých staveb. Hodnotící komisi u nás zaujala dotaženost do detailu a například barvy v interiéru," uvedl Karel Vacek, ředitel domova, a dodal, že jeho zařízení by se rádo rozrostlo o další budovu, protože o přijetí je velký zájem.

Chtějí se rozšířit

„Nová stavba by se měla nacházet mimo areál. K dispozici je zpracovaná studie i pozemky, ale o všem se rozhodne až po volbách," dodal ředitel, pro kterého je ocenění především uznáním toho, že se s kolegy vydali správnou cestou. Víc totiž z prvního místa neplyne.

„Na vítězství v kraji nic dalšího nenavazuje. Republiková stavba roku je jiná soutěž  a za účast se platí 25 tisíc korun. Je otázkou, kdo by tu částku hradil," uvedl Jiří Hájek z Českého svazu stavebních inženýrů.

„Je to tady skoro jako doma," říká seniorka

Albrechtice n. O. – Jaroslava Krunčíková je obyvatelkou domova důchodců asi rok a zdejší prostředí si nemůže vynachválit. „Je to tu pěkné a moderní, takže se nám bydlí dobře. Všude kolem nás je pořádek a máme tu i lékařskou péči. Hlavně nám ale výborně vaří," uvedla žena, která trpí Alzheimerovou chorobou v raném stádiu.

Jejím původním domovem je Železnice u Jičína, ale na prostředí v Albrechticích si rychle přivykla. Profesí byla zdravotní sestrou v zařízení, kde se léčily děti po obrně, takže může srovnávat. „Tam to bylo spíše jako v nemocnici. Než mne sem dcera přivezla, nedovedla jsem si to představit, ale je to tady jako doma. Vždycky si sesedneme a společně si tříbíme paměť," dodala seniorka s tím, že každý může v domově pěstovat své dosavadní koníčky. V jejím případě je to pletení a háčkování.