Komunity ve světě Dobrušku dobře znají. Učí se tu český jazyk.

Jejich účastníci se představili na setkání se zástupci města Dobrušky již ve čtvrtek 2. srpna. Během pobytu, který začal 27. července a potrvá do 24. srpna, mají bohatý program. Kromě výuky navštíví řadu míst. V sobotu byli například v Opočně a v Novém Městě nad Metují, v neděli v Praze. „Snažíme se, aby to bylo pro krajany zajímavé, aby jim to něco říkalo a abychom je seznámili hlavně se zdejším regionem,“ říká vedoucí kurzu Daniel Křivánek. Ten letos jeho vedení převzal po Aleně Obstové.

O prázdninové studium českého jazyka v Dobrušce je zájem. „Zatím tu máme padesát tři stipendistů a pět samoplátců,“ uvedl Křivánek a dodal: „Někteří jsou začátečníci, někteří už pokročilí. Jsou rozděleni do šesti tříd až po ty, kteří již česky mluví plynně.“

Podle Daniela Křivánka mají kurzy ústavu velký zvuk po celém světě. „Krajanské komunity znají velice dobře slovo Dobruška,“ říká. Jeho slova potvrzuje také fakt, že se kurzů v letošním roce účastní řada mladých lidí, kteří sem našli cestu například i proto, že zde již studovali jejich příbuzní.

Do Dobrušky přijel i profesor elektrotechniky Odeh M. Bayatneh z Palestiny. „Nejsem krajan, ale studoval jsem tady na VÚT v Brně a vztah k České republice u mě rostl postupně během let studií. Pamatuji si hodně písničky a právě to je kvůli tomu, že jsem ten vztah měl pěkný a srdečný,“ říká Bayatneh. Krajané studiem češtiny hledají i vztah k zemi a kořenům svých rodin.