Účastníci vzdělávacího programu pro krajany, které se rozběhly v devadesátých letech minulého století patří k nejúspěšnějším a nejefektivnějším projektům pro zahraniční Čechy a těší se mezi nimi velké oblibě.

Celé čtvrtstoletí už přijíždí do studijního střediska Univerzity Karlovy v Dobrušce desítky zahraničních prázdninových studentů. Většinou se jedná o krajany, kteří mají české předky a do Čech se přijeli zdokonalit v českém jazyku nebo poznat místa, kde žili jejich rodiče či prarodiče.
V uplynulých čtyřech týdnech se ve městě románového hrdiny F. L. Věka zdokonalovalo v češtině na 70 krajanů.

Jazyková úroveň studentů byla tradičně různorodá. „Opět přijeli úplní začátečníci, kteří uměli říct pouze ahoj nebo dobrý den. Snažíme se hovořit česky, učiteli jsou podle toho vybíráni do jednotlivých tříd. Se začátečníky se hovoří jednoduchou češtinou, snažíme se používat slova, která studenti znají. U vyšších úrovní se hovoří normálně barvitým českým jazykem. Občas si pomáháme angličtinou," přiblížila výuku Vladimíra Korzu, vedoucí kurzu.
Krajané ve středu opustili Dobrušku a v podvečer už brouzdali po Praze. Včera se podívali na Pražský hrad a do Senátu. Dnes odlétají.  (sše)