„Přijdu na kolej, kde mám internet, tak je přece jednoduší se na počítači "progůglovat", seminárku stáhnout a pak jít na pivo, než se s ní poctivě mořit do půlnoci,“ říká Petr z Hradce Králové, bývalý student zdejší univerzity. Sám se ale snažil být podle svých slov vždycky poctivý. „Navíc jsme byli zavaleni nesmyslným počtem seminárních prací, z nichž většinu učitelé ani nečtou a pouze si odškrtnou kolonku "splněno". Je to neúcta k času studenta a nedivím se těm, kteří si to proto usnadňují,“ dodal.

Tuto kritiku potvrdily Deníku desítky dalších absolventů hradecké i pardubické univerzity. „Podle mého odhadu takhle občas podvádí dobrá třetina studentů,“ přisvědčil Josef Váňa z Náklí u Heřmanova Městce, který vystudoval geografii v Brně. Vysokoškoláci navíc poukazují: kdo si dá jen trochu pozor, co a odkud stahuje, může být prozrazen jen těžko.

„Bývá to spíše náhoda. Třeba když student dá svou seminárku mladšímu kolegovi a ten ji o pár let později předloží stejnému profesorovi,“ uvedl student Tomáš z královéhradecké univerzity.