Lék proti ptačí chřipce Tamiflu dostanou lidé, kteří s nakaženou drůbeží pracovali, a veterináři, kteří případ prošetřují, kvůli prevenci. Česko má pandemický plán, kterým se v případě šíření nákazy řídí. Hygienici podle něj postupovali už loni, kdy se virus ptačí chřipky objevil u divokých labutí. Také zásob léků má stát podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka dost.
Krocani začali v Tisové umírat v neděli, do středečního večera uhynulo 1800 kusů z celkem 6000 chovaných krocanů. Žádné ze zvířat se nedostalo do prodeje. Farma je nyní uzavřena a a její pracovníci již zahájili likvidaci uhynulé drůbeže. Likvidace potrvá do noci a bude pokračovat v pátek.
Veterináři vymezí kolem vsi pásma v okruhu tři kilometry a deset kilometrů od místa výskytu. V prvním pásmu se provede soupis všech hospodářství s drůbeží včetně drobných chovů, ve druhém se sepíší chovy komerční. V nich budou veterináři stav zvířat sledovat. Přímo v Tisové bude vybito 930 kusů drůbeže z domácích chovů.
Nejpřísnější opatření mají okolo ohniska trvat minimálně tři týdny. Dezinfekční koridor, kde se bude provádět očista lidí, kteří vystupují z ohniska nákazy, pomáhá na místě budovat osm desítek záchranářů z olomouckého vojenského záchranného praporu. V Tisové by vojáci měli zůstat do pátečního večera. Pomáhat budou hasičům s nakládáním živých či uhynulých krůt do přepravních boxů. Na spálení zvířat je připravena kafilérie v Žichlínku na Orlickoústecku.
Pro Zemědělské obchodní družstvo Zálší znamená zničení šestitisícového chovu ztrátu dvou milionů korun. Na odškodnění má firma nárok podle veterinárního zákona. Na poptávce po drůbeži by se podle zpracovatelů masa případ neměl výrazně projevit.
Zemědělci, kteří mají u České pojišťovny uzavřené nákazové pojištění drůbeže, mají standardně také pojištění proti ptačí chřipce, řekl ČTK mluvčí ČP Václav Bálek. V tomto směru se tak podle něj proti minulosti nic nezměnilo. Generali nabízí pojištění proti riziku ptačí chřipky v rámci zemědělského pojištění pět let. "Zaznamenali jsme určitý nárůst zájmu koncem roku 2006, ale nejde o žádný hromadný příval pojistek, " dodal mluvčí pojišťovny Mario Böhme.
První případ ptačí chřipky se v ČR objevil loni v březnu, poté bylo zaznamenáno dalších 13 výskytů, vždy šlo o volně žijící labutě. Všechny případy se vyskytly na jihu Čech a Moravy. Chovatelům nutná bezpečnostní opatření a omezení odbytu způsobily milionové škody.
Světová banka odhadla, že škody roční pandemie ptačí chřipky by světové ekonomice způsobily ztráty ve výši téměř 19 bilionů korun.
Podle odborníků lze jen těžko soudit, zda přijímaná opatření nejsou přehnaná. Nikdo totiž neví, jak by se nemoci šířily bez těchto razantních kroků. Někteří experti vnímají obavu z ptačí chřipky jako opodstatněnou, strachují se totiž mutace viru. H5N1 se ale v chovech objevuje už 11 let, aniž by mutoval na nebezpečnější formu rychle přenosnou na člověka, tvrdí jejich kritici.
Virus H5N1 byl u člověka poprvé objeven v roce 1997 v Hongkongu. Od té doby si v Asii vyžádal desítky lidských životů. Zatím nebyla prokázána jeho přenositelnost z člověka na člověka.