Za ostře střeženou branou areálu zemědělského družstva to však vypadá jak při budování zátarasů před bojovou operací. Na osmdesát vojáků ze 156. záchranného praporu vOlomouci vykládá betonové plato speciální fólií, která bude sloužit jako dekontaminační linka. Od dnešního odpoledne to bude nejpřísněji střežená hranice ve střední Evropě.
Veterinární správa přikázala zlikvidovat celý chov. Nejpozději do soboty všichni krocani skončí vkafilérce vnedalekém Žichlínku.Přikázali to veterináři. A zároveň vyloučili, že by se i jediný kus dostal do obchodní sítě. „Všichni krocani měli kolem osmi až devíti kilogramů, byli teprve ve výkrmu. Jateční hmotnost je až kolem 18 kilogramů. Spotřebiteléí se opravdu nemají čeho obávat,“ řekl Radek Axmann zpardubické krajské veterinární správy.
Specifikace viru ptačí chřipky ještě není potvrzena, ale lidé by podle odborníků měli zůstat klidní i vpřípadě, že se nebude jednat o vir přenositelný na člověka. „Interhumánní, tedy mezilidský, přenos nebyl nikdy potvrzen. Vasijských zemích jsou navíc zcela odlišné hygienické podmínky,“ uvedl Axmann.
A přenos ze zvířete na člověka je díky vysokému zabezpečení areálu také vyloučen. Muselo by dojít kpřímému kontaktu skrocany nebo vdechnutím látek ze vzduchu. Nízké dlouhé budovy, které slouží jako výkrmny, jsou uzavřené a i novináři se nedostali dál než za výstražné policejní pásky, které je obepínají ve vzdálenosti 30 metrů.
„Je to pro nás rána, ale pro družstvo nikoliv likvidační,“ uvedl předseda družstva Tisové František Bartoš. „Přímá škoda přesáhne dva miliony korun.“
ZASTUPUJÍCÍ HEJTMAN Pardubického kraje Roman Línek (druhý zprava) přijel do Tisové krátce před desátou dopoledne. Foto: DENÍK/Tomáš Kubelka