Padesát procent území Pardubického kraje není vykryto leteckou záchrannou službou tak, aby se v případě potřeby vrtulník s pomocí k zraněnému dostal do limitu patnácti minut.

Poslanec Pavel Severa z TOP 09 představil řešení, kdy by bylo vykryto více než osmdesát procent území. Letecká záchranka by se tak rychleji dostala do špatně přístupných míst v hornatých oblastech a zvýšila by se i dostupnost rychlé pomoci v zimě.

„Zřídil bych středisko Letecké záchranné služby v Moravské Třebové. Bylo by velmi hospodárné a efektivní. Výrazně by se pak zlepšila dostupnost pacienta na drtivé části Pardubického kraje,“ uvedl Pavel Severa.

V současné době středisko letecké záchranky v Pardubickém kraji chybí. Pro oblast na severozápadě k nám létá vrtulník z Hradce Králové, na jihu z Jihlavy a na jihovýchodě z Olomouce.

„Středisko v Moravské Třebové by bylo možno zabezpečit za nižších finančních nároků, asi do 30 milionů korun, které jdou z rozpočtu ministerstva zdravotnictví. Pomoc by se rychle dostala i do oblastí, kde tomu tak doposud není. Například v Králíkách či Červené Vodě se čile rozvíjí cestovní ruch a tím i riziko zranění, ale paradoxně nejsou v dosahu letecké záchranné služby do patnácti minut,“ upozornil Severa.

Pavla Svítková